Olen älykäs ihminen, mutta tehnyt monta kertaa elämässäni surkeita ratkaisuja
Kommentit (8)
Koska sinulla on myös menneisyys, kokemuksia, omanlaisesi persoona ja ehkäpä joitain haitallisia, opittuja toimintamalleja jo ihan sieltä lapsuudesta. Ole iloinen, jos olet älykäs, lupaan että tyhmänä olisit tehnyt vielä surkeampia ratkaisuja ja mahdollisesti moninkertaisesti.
Jos kerran olet älykäs, miksi ihmeessä kuvittelet etteivät älykkäät tee virheitä? Miksi kuvittelet ylipäätään kenenkään selviävän elämästä ilman virheitä?
Älykkäät ovat oppineet dissaamaan tunteita, oikeasti tunteet yleensä tekevät parempia päätöksiä, antiikin filosofit olivat väärässä.
Ehkä et olekaan ihan niin älykäs kuin luulet...ihan näin vinkkinä vaan
Koska olet älykäs, et viisas. Älykäs selviää niistä ei niin mukavista tilanteista joihin viisas ei joudu
Olet nainen, kuulostaa ihan mun ex:ilta, kaikilta viimeisiltä 3 exiltä.
Hän oli korkeasti koulutettuja, hyvässä työssä, hyvä palkka, pärjäsi työssä koska alalla mennään erittäin tiukkojen ja monimutkaisten prosessien ja lakien nojalle.
Siviilielämässä täysin tunteiden vietävissä olevia, tiesivät sen itsekkin, mutta eivät tehneet mitään sen eteen, päinvastoin elivät täysin tietoisesti tunteiden mukaan, jo pelkästään se päätös missä syödään ja mitä syödään oli mahdottomuus tehdä 15 minuutissa, itsellä siihen päätökseen kuluu 0,15 sekunttia, ja aina valitsi sitten väärin...ei halunnutkaan sitä sitten...kun 1h odottelun jälkeen jotain lopulta sai tilattua....siis koska listalta ei koskaan löytynyt mitään...aina piti säätää...AINA
Samassa ajassa, samoilla palkoilla, nostin omaa varallisuutta varmaan 3-5 kertaisesti, vaikka samanverran laitettiin yhteiseen elämään.
En sano että kaikki naiset on tälläisiä, sillä työskentelin vuoden Lontoossa ja naiset oli siellä osaston parhaita rahantekokoneita poikkeuksetta, myös yksityiselle puolella tekivät loistavia päätöksiä, rahojen, asuntojen, miesten, lasten, koulutusten, harrastusten, yms tms saralla
7/7: Aina kiireisen näköisenä toimiva rahantekokoneko on älykkyyden huippu? Varmaan kivaa olla näin arvotetussa ihmissuhteessa, mutta Suomessa menee monesti pell-överiksi kaikki muukin.
Olet liikaa tunteidesi vietävissä ja toimit niiden mukaan vaikka tiedät tavallaan mikä olisi järkevää? Mulla perimmäinen syy on valtava epävarmuus, sosiaalinen ahdistus ja riippuvaisuus muista. Ja suurin katalysaattori/syy pahoihin mokiin on ollut alkoholi, aina. Saattaa olla että tunnepuoli minussa kaipaa epäterveitä asioita jotka auttavat hetkeksi unohtamaan pahan olon, mutta alkoholi saa minut välillä toimimaan näiden mukaan.