Viihteellä käyminen on kaikista vapaa-ajan viettotavoista vastenmielisin mahdollinen.
Miten kukaan voi haluta pilata viikonloppunsa käymällä lauantaina yökerhossa ja vielä ryypätä siellä ja hengailla siellä pikkutunneille saakka? Mulla sellaiset touhut jäivät nuoruusvuosiin ja jo 25-vuotiaana niistä oli mennyt täysin maku. Seuraan töissä, kun aikuiset naiset käyvät laivalla tai baarissa ja kärsivät siitä koko seuraavan viikon.
N39
Kommentit (16)
Et itse halua -> Miten kukaan voi haluta?
Minäminäminä ja minun maailman tärkeimmät mielipiteeni. Kurkkaa varovasti sen oman navan ohi, ettet järkyty kun ihmiset ovat erilaisia.
Itse näin 24-vuotiaana ihmettelen kun opiskelutoverit jaksavat jopa kaks kertaa viikossa käydä bilettämässä. Kyllä oikeasti ihmettelen miten siihen revitään aika ja jaksaminen. Toki onhan se varmasti jollekin tapa rentoutua...
Vastenmielisempää on avautua vauvapalstalla muiden viihteellä käymisestä
"Viihteellä käyminen" nyt on yleisestikin ottaen typerä ilmaisu. Tarkoittaako se nimenomaan yökerhossa hengaamista, vai onko yksi drinkki baarissa jo tarpeeksi viihdyttävää?
Itse en tykkää yökerhoista (kerran kävin, ja se oli kerran liikaa), mutta jos on sopiva kaveriporukka koolla niin mielelläni kyllä otan lasillisen heidän kanssaan, joko baarissa tai jonkun kotona. Olen tosin vasta 24, niin minulla on kai vielä vuosi aikaa ennen kuin menee maku.
Ap on järkevä. Dokut ovat dokuja. Idiootit ovat idiootteja. Niin se vain menee.
Provosoin tarkoituksella, mutta tosiasiassa mä oikeasti ihmettelen tätä sillä mentaliteetilla, että saahan ihmiset käydä, en vaan ymmärrä miksi. Miksi, te jotka käytte, mitä te siitä saatte irti? Ettekö ennakoi seuraavan viikon karanneita uni- ym rytmejä? Mä kyllä muistan ajan, jolloin se oli hauskaa, mutta silloin olimme nuoria, sinkkuja ja perheettömiä, se oli nuoruuteen kuuluvaa. Nyt, aikuiset, perheelliset naiset käyvät sotkemassa unirytminsä ja nurisevat, että oli taas niin turha reissu ja tuli mokailtua. Eli, miksi käytte? Mistä te siinä nautitte? Seurustella voi ystävien kanssa muuallakin, juoda voi muuallakin, tanssia voi muuallakin. Etenkin sellaiset ns. lihatiskit ovat minulle täysin käsittämätön valinta.
"Miten kukaan voi haluta pilata viikonloppunsa käymällä lauantaina yökerhossa ja vielä ryypätä siellä ja hengailla siellä pikkutunneille saakka?"
Kiinnostaako sinua oikeasti kuulla, mitkä asiat siellä viehättävät, vai haluatko vastauksia tyyliin "en mäkään ymmärrä, pitää olla vikaa päässä"?
Yksi ilmeinen syy on musiikin ja tanssin vauhti ja hurma. Kyllä siitä musiikista voi nauttia yksin kotonakin, ja samalla tanssahdella, mutta väkijoukon kanssa jaettu ilo hyvästä biisistä on monelle suuri elämys. Juuri tuo tunnelman jakaminen muiden, jopa tuntemattomien kanssa kiehtoo muutoinkin ihmisiä. Ja läheisten ystävien kanssa fiilistely on tietysti mieletöntä.
Kaatokännissä on usein aika rankkaa, etenkin jälkikäteen, mutta pieni hiprakka tuntuu useimmista ihmisistä kivalta.
Nautin kyllä koti-illoistakin kavereiden kanssa, mutta vaihtelu virkistää. Tyttöjen (myös meidän vanhempien tyttöjen) baari-iltaan liittyvät rutiinit, pirskahteleva, odottava tunnelma. Parasta on juuri se, kun yhdessä laittaudutaan, ja tietää, että mitä vaan voi sattua illan aikana. Enkä tarkoita nyt mitään yllätyspaneskeluita tai tappelua portsarin kanssa, vaan hauskoja sattumuksia, yllättyksellisiä ihmisiä. Sama odottava, latautunut, iloinen ilmapiiri on silloinkin, kun ennen baaria mennään yhdessä syömään ravintolaan.
Ehkä tuo latautunut ja kutkuttava tunnelma johtuu siitä, että viihteellä tulee käytyä vain muutaman kuukauden välein. Useammin en jaksaisi, eikä huvittaisi. Mutta noista kerroista nautin kyllä.
Sori, viestissä 7 tulikin jo, että erilaiset näkemykset kiinnostaa, kirjoitin vaan omaa viestiäni niin kauan että tuo jäi välistä. 8
Olisihan se paljon mukavampaa käydä tylsyydellä tai kärsimyksellä.
Viihteellä käyminen on joillekin opiskeijoille synonyymi juomiselle, tupakoimiselle, yhden illan suhteille ja opintolainan käyttämisellä ei arkeen vaan itsensä tuhoamiseen. Valmistuttuaan voi sanoa, että kyllä opiskelu olikin kallista ja tulot pienet!Ei vaan menot olivat suuret!
Hyvin voi käydä vapaa-ajallaan osa-aikatöissä ja siten selvitä ilman lainaa! Pahimmat riippuvuussairaudesta kärsivät ottavat sekä lainan että käyvät töissä opintojen ohessa! Tällöin tulot ovat olleet jopa suuremmat kuin valmistumisen jälkeen tulee olemaan!
Itse en ole vielä tähän ikääni (56 v.) koskaan "käynyt viihteellä", jos sillä tarkoitetaan iltaelämää tai alkoholin juomista.
Ei minulle silti tuota minkäänlaisia vaikeuksia ymmärtää, että monet muut haluavat harrastaa yökerhoja ja baareja ja nauttivat siitä kovasti.
Live and let live, kuten sanotaan.
No jaa.... käydäkö viihteellä vai tissutella viikonloppu kotona? Sanoisin että viihteellä käyminen kuulostaa paremmalta.
Itse olen käynyt viihteellä viimeksi varmaan 9 vuotta sitten. Se ei kuitenkaan tarkoita että olisin raivoraitis :D
Vierailija kirjoitti:
Olisihan se paljon mukavampaa käydä tylsyydellä tai kärsimyksellä.
"Mitä teit perjantaina?"
"Kävin kärsimyksellä"
:D
Vierailija kirjoitti:
No jaa.... käydäkö viihteellä vai tissutella viikonloppu kotona? Sanoisin että viihteellä käyminen kuulostaa paremmalta.
Itse olen käynyt viihteellä viimeksi varmaan 9 vuotta sitten. Se ei kuitenkaan tarkoita että olisin raivoraitis :D
Mutta kotona tissuttelu tulee paljon halvemmaksi.
Miksi sitten itsekin olet nuoruusvuotesi niissä paikoissa viettänyt? Näin absolutistina inhottaa ihmiset jotka asettavat "viihteellä" käymiselle yläikärajan. Ovat olevinaan niin sivistyneitä kun sanovat "Minäpä en enää ole baareissa käynyt sitten nuoruusvuosien."
Nythän oot keksinyt tuoreen provon.