Voi €#(#(")&%! tuo koira käy hermoille!
Meillä on puolivuotias koiranpentu ja että on hankala tapaus. On tosi epävarma ja herkkä kaikelle. Pelkää lapsia ja suhtautuu muutenkin varauksella ihmisiin. Haukkuu autot, pyöräilijät ja kaikki, jotka liikkuu nopeasti ohi. Jahtaa minkä ehtii edellämainittuja asioita. Vetää hihnassa ja jos ei pääse eteenpäin haukkuu taluttajalle. Riehaantuu puista tippuvista lehdistä niin että sekoaa täysin, ei kuule eikä näe muuta, lehtiä pitäisi päästä näykkimään. Tunnin lenkki voi mennä moiseen touhuun helposti. Ei syö kunnolla nappulaa, on hirveän nirso. Ja on ollut tällainen alusta lähtien, joten ei ole mitään uutta. Meillä on koko perhe ihan puhki koiraan, kun se on niin mahdoton. Kotona neljän seinän sisällä on ihan ok (paitsi jos on vieraita), mutta ulkomaailmassa kauhea suoraan sanoen. Minä en tahdo enää jaksaa :( Ja koirakouluttajalla ollaan käyty, mutta toistaiseksi ns. namikoulutus ei ole tuottanut tulosta.
Kommentit (8)
Minulla on ollut samat tunteet lähes jokaisen koirani kohdalla, mutta kyllä se siitä vuoden tai viimeistään kahden vuoden iässä helpottaa. Uhmaikä vaan on raskasta aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Koiraa käy sääliksi.
Niin käy. Ei kuulosta hyvältä jalostuksen tulokselta. Normaali, hyvähermoinen pentu ei käyttäydy noin.
Vierailija kirjoitti:
Minulla on ollut samat tunteet lähes jokaisen koirani kohdalla, mutta kyllä se siitä vuoden tai viimeistään kahden vuoden iässä helpottaa. Uhmaikä vaan on raskasta aikaa.
Ei kai uhmaikä ala jo luovutusikäisellä. Ap:n koira on ollut alusta lähtien aika tapaus...
Taas tämä sama sheltin omistaja avautuu, huoh.
Minulla samanlainen koira ja on ottanut koville, etenkin alussa. Nyt koira on neljä vuotias ja vaikka on vieläkin toisinaan aika mahdoton niin olen iloinen siitä etten koskaan niinä pahimpina hetkinä luovuttanut. Koirasta on tullut vaikeuksista huolimatta erittäin tärkeä ja onhan se niinkin että kyllä sille hömelölle saa melko usein nauraakin, harvalla koiralla viiraa niin paljon päästä. Tsemppiä sinulle, jospa se siitä vuosien myötä helpottaa! <3
Vierailija kirjoitti:
Taas tämä sama sheltin omistaja avautuu, huoh.
Huoh itsellesi, mitä se sun päätä pakottaa kuka avautuu ja mitä ei ole pakko lukea jos et jaksa. Ja en ole sheltin omistaja vaan mittelin.
ap
Koiraa käy sääliksi.