Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten säästätte sähköä/vettä?

Vierailija
26.09.2017 |

Kertokaapas parhaat vinkit veden ja sähkön säästämiseen.

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poltetaan valoja harkiten. Kännykkä ladataan töissä tai kylässä. Syksyllä ja talvella parveke toimii jääkaappina.

Juomavesi tuodaan omassa astiassa kirjastosta tai kaupan hanasta. Suihkussa käydään kerrostalon saunatiloissa tai töissä/koulussa.

Vierailija
2/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutsin kämppä tyhjillään. Sähkölskussa sähkön kulutus 1c ( yksi centti )

laskun loppusumma =46,05 €!

Koostuen :

sähkön perusmaksu = 12,06€/2 kk

+ siirtomaksu = 33,98€/2kk

Säästä nyt sitten siitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästän vettä ainakin niin, että jos päivällispöydän vesikannuun jää vettä niin siitä tulee kukkienkasteluvettä.

Aina kun ketään ei ole kotona niin kaikki laitteet on pois seinästä paitsi jääkaappi ja pakastin.

Valoja ei pidetä turhaan päällä.

Lattialämmitys vain jos on tosi paukkupakkaset tulossa pitkäksi aikaa.

Vierailija
4/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos sinulla ei ole sähkölämmitteistä omakotitaloa ja uima-allasta, on järkevämpää miettiä muita säästämistapoja.

Vierailija
5/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vesi. Asumme omakotitalossa. Kesällä keräämme sadevettä, jonka käytämme kukille niin ulkona kuin sisällä. Pesemme myös autot sillä.Ei tietenkään aina! Käytämme myös ns. toissijaisiin kohteisiin. Esim. jäteastioiden pesuun. Sisällä keräämme suihkusta tulevan veden eli se kylmävesi joka tulee ennenkuin lämpenee.Samoin vessassa pideesuihkusta, siis sankoon,jonka käytämme vessanpönttöön huuhteena. Sähköä säästämme monella tapaa. Ilmalämpöpumppu säästi vajaassa 2 vuodessa itsensä. Uunin käytön jälkeen jätämme luukun auki. Tiskin(käsinpesu,2 hlö;n talous vähän tiskiä) jälkeen pesuvesi jää altaaseen kunnes jäähtyy.Huom!ei ed. mainittuja kesällä! Toki muitakin tapoja,mutta tässä muutama.

Vierailija
6/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En näe mitään syytä säästää vettä. Meillä on sitä liikaakin, ja vieressä virtaa joki. Myöskään jätevesi ei ole ongelma. Omasta kaivosta nousee vettä, ei ihan ilmaiseksi mutta siinä ei säästyisi paljonkaan sähköä.

Sähköä säästän välttämällä turhaa kulutusta = turhaan päällä olevia laitteita. Eihän ne paljon kuluta, mutta 10 laitetta 24 tuntia vuorokaudessa on jo useamman sentin.

Lämmitys ei ole sähköllä, ja pesukoneeseenkin otan puilla lämmitettyä vettä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lämmitetään osittain puulla, leivinuunin kun lämmittää, paistan siinä leivät ja teen pari eri ruokalajia jälkilämmössä. Meillä on myös puuliesi keittiössä, joka lämpiää yleensä päivittäin, joten siinä teen ruuan ja keitän kahvin. Ja toki se lämmittääkin. Aurinkopaneelit on myös, säästää mukavasti ja pienentää selvästi sähkölaskua. Mitään sähkölaitteita ei turhaan käytetä, telkkari ei ole yksikseen päällä esimerkiksi.

Vettä säästyy kun on kompostikäymälä ja ulkosauna, jossa vesi lämpiää kiukaan kyljessä. Vähemmän menee, kun vadista pesee. Suihkussa käydessä suihku laitetaan välillä kiinni ja käydään muutenkin nopeasti suihkussa. 

Ja tietysti ne tavalliset: ei polteta turhaan valoja, pestään pyykkiä vain täysiä koneellisia jne. 

Vierailija
8/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sähkön ja veden säästäminen on oire dementiasta. Vuosikymmenien varrella on huomattu, että kun sairaalloinen veskinvetämättömyys veden säästämiseksi yms. alkaa, niin matka dementiaan ja kuolemaan ei ole enää pitkä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
26.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minuakaan yhtään yllätä, että (tulevat) dementikot ovat pesiytyneet palstalle...