Urheilijapojalla on vähän ylimääräistä vyötäröllä, vaikka liikkuu paljon ja syö mielestäni terveellisesti.
Toki vähän herkkujakin mutta ei sen enempää kuin hoikka, ei niin urheilullinen pikkusiskokaan.
Syö täysjyväviljatuotteita, laktoosittomia maitotuotteita (paljon kreikkalaista jugurttia jossa tippa hilloa), raakoja vihanneksia, salaattia ja tavallista kotiruokaa.
Mistä mahtaa johtua? Onko syynä se että syö paljon leipää? Lähinnä kauraleipää. Mitä leivän tilalle aamupalaksi, välipalaksi ja iltapalaksi.
Kommentit (32)
Hei tää oli ihan hyvä provo 4,6/5.
Halutaan vähän järisyttää sitä näkökulmaa, että myös teinipojilla voi olla yhteisön aiheuttamia ulkonäköpaineita.
No ei tämä kyllä ollut provo. Kukaan ei pilkkaa poikaa läskiksi, eikä pojalla ole ongelmia asian kanssa, mutta fakta on että kyllähän se suoritukseen vaikuttaa. Ihmettelen mistä ne vatsamakkarat tulee kun kulutuksen pitäisi kaiken järjen mukaan olla suurempi kuin energian saanti.
Poika ei ole todellakaan menossa laihikselle tms, mutta jos kyse on jostain yksittäisestä, esim liiasta leivän syönnistä, niin toki voin alkaa ohjaamaan syömään jotain muuta välipalaksi..
ap
Älä ap keskity ikävää asiaan, iloitse siitä että poikasi urheilee. Kyllä ne sentit sitten katoavat. Jos nyt teet siitä pääasian, kaikki hyvä sen ympärillä saattaa menettää teinipoikasi silmissä merkityksen ja vaikuttaa toisen herkkään mieleen. Keskity hyviin asioihin ja kerro niistä. Kaikki kun tuntuu olevan ihan hyvin. Eli suu suppuun ja heti.
Noin 10-14v pojilla tulee tietyssä vaiheessa hieman rasvakerrosta ennen kasvupyrähdystä. Ihan hormonaalinen ikäkauteen liittyvä juttu. Ei toki kaikille pojilla, mutta niille joista tulee hujoppeja. Itsekin mokasin, vaikka tiesin asian ja laitoin pojan dieetille, jolloin kasvupyrähdys viivästyi ja tuli vasta lukion viimeisillä luokilla ja intissä.
Nyt poika on 187cm ja hoikka, silloin kun painoa oli, oli noin 160cm.
6. Meillä sama juttu poikien (3) kanssa.
Ei syytä huoleen. Kuuluu asiaan.
Miksei lajina voisi olla sumo, niin ei olisi niin justiinsa tuon painon kanssa. Japanissa arvostettuja ja rikkaita henkilöitä.
No jos popsii höttöleipää melkein joka aterialla niin vähemmästäkin. Hedelmät, rasvattomat jogortit, marjat yms. terveellinen. Eikö ihmiset oikeasti tiedä mitä on terveellinen ruoka? Jos normaali kotiruoka tarkoittaa sitä rasvassapaistettua lihaa, hiilariperunoita yms. niin ei ihme, että lihoo.
*Jogurtit, vaikka kaikki nyt varmaan kyllä tajusivat, mutta jos joku kielipoliisi eksyy keskusteluun.
Vierailija kirjoitti:
No ei tämä kyllä ollut provo. Kukaan ei pilkkaa poikaa läskiksi, eikä pojalla ole ongelmia asian kanssa, mutta fakta on että kyllähän se suoritukseen vaikuttaa. Ihmettelen mistä ne vatsamakkarat tulee kun kulutuksen pitäisi kaiken järjen mukaan olla suurempi kuin energian saanti.
Poika ei ole todellakaan menossa laihikselle tms, mutta jos kyse on jostain yksittäisestä, esim liiasta leivän syönnistä, niin toki voin alkaa ohjaamaan syömään jotain muuta välipalaksi..
ap
Kyse on todella harvoin mistään yksittäisestä, vaan lähes aina ruokavaliosta kokonaisuutena. Vaikka tuntuisi, että kulutus on suurta, tällä hetkellä tilanne on se, että ruoasta tulee kulutukseen nähden liikaa energiaa. Jos leipää menee paketti päivässä, kannattaa karsinta aloittaa siitä, mutta jos sitä menee 4-6 siivua päivässä teinipojalla, niin todennäköisemmin muusta tuokavaliosta löytyy enemmän säädettävää. ähinnä epäilisin, että jos itsestäsi tuntuu, että perusruokavalio on terveellinen (ei ylettömästi sokeri, nopeaa hiilihydraattia tai rasvaisia tuotteita), ongelmana on yleisesti liian suuri annoskoko. Tätä voi helpoiten muokata vaihtamalla jokaisesta annoksesta päivässä jonkun energiarikkaamman osan osittain kasviksiin. Esim. pari lihapullaa ja yksi peruna vähemmän ja tilalle kasviksia tai hieman pienempi annost riisiä/pastaa/laatikkoruokaa ja hieman enemmän salaattia tai yksi leipäpala aamulla vähemmän ja tilalla kupillinen marjoja tai neljän iltapalaleivän sijasta kaksi ja seuraksi hedelmä ja kasviksia ja muutama siivu kinkkua lisää. Eli muokkaa kokonaisuutta hieman kevyemmäksi älä etsi syyllistä yksittäisestä ruokavalion osasta.
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla lätkänpellaaja hehehehe!
Mun vanhin poika 15v, 183cm, 70kg
Latkanpelaaja
ei nay sickspackkia. rasva% varmaan 15%
Urheilee 10h-15h viikossa
Kukaan ei voi sanoa poikaa lihavaksi
Toinen poika 170cm 50kg
latkanpelaaja
rasvaprosentti varmaan 5%
Urheilee 10h -20h viikossa
Kaikki lihakset nakyy
Kejot toimivat melko eritavalla.
Vierailija kirjoitti:
Toki vähän herkkujakin mutta ei sen enempää kuin hoikka, ei niin urheilullinen pikkusiskokaan.
Syö täysjyväviljatuotteita, laktoosittomia maitotuotteita (paljon kreikkalaista jugurttia jossa tippa hilloa), raakoja vihanneksia, salaattia ja tavallista kotiruokaa.
Mistä mahtaa johtua? Onko syynä se että syö paljon leipää? Lähinnä kauraleipää. Mitä leivän tilalle aamupalaksi, välipalaksi ja iltapalaksi.
Jos syö yli oman kulutuksensa, lihoo vaikka se yli kulutuksen syöty ruoka kuinka ois terveellistä. Sitä vaan syö liikaa.
Leipä turvottaa etkä sinä sitäpaitsi tiedä kaikkea mitä hän syö. Kodin ulkopuolella voi mennä vaikka mitä herkkuja päivittäin.
Liian yksipuolista liikuntaa? Luontaisenliikunnan puute ? Esim. vain urheiluharrastuksen treeneissä käyminen, johon kuljetetaan autolla.
Todennäköisesti tuo tavallinen kotiruoka, jos se on tyyliä makaronilaatikko, makkarakastike, nakkikeitto, jne... Entä lepo ja onko liikunta monipuolista?
Hillo, leipä, tavallinen kotiruoka, nukkuu liian vähän ja liikkuu turhan yksipuolisesti, genetiikka.
Et kertonut mitä hän juo. Alkoholi, energia- ja virvoitusjuomat, mehut...
Vierailija kirjoitti:
Et kertonut mitä hän juo. Alkoholi, energia- ja virvoitusjuomat, mehut...
Nuo energiajuomat, limut ja mehut voivat hyvinkin olla selityksenä. Nuoret monesti ostelevat noita koulupäivän aikana ja kavereiden kanssakin. Jos niitä menee litra tai parikin päivässä, niin ylimääräistä energiaa tulee nopeasti. Juoko noita kotioloissa? Muutenkin voi tosiaan olla, että poika koulupäivän aikana syö karkkia, pullaa tai muuta herkkua sinun tietämättäsi, jos taskurahoja on tarpeeksi/liikaa.
"Ennen kasvupyrähdystä pituuskasvu saattaa hidastua lyhyeksi aikaa jolloin saattaa ilmestyä hieman rasvakudosta. Murrosiän kasvupyrähdys alkaa tytöillä tavallisesti 11–13- vuotiaana ja pojilla noin 2 vuotta myöhemmin.Kasvupyrähdystä säätelee sukupuolihormonien, erityisesti estrogeenin erityksen lisääntyminen. Miessukupuolihormonit voivat estrogeenin (naissukupuolihormoni) puuttuessa ylläpitää tasaista lapsuuden kasvua, mutta pojillakin sukupuolihormonien pitää muuntua elimistössä estrogeeniksi, jotta kasvunopeus kiihtyy normaaliksi. Tärkein estrogeeni on rasvakudoksessa muodostuva estroni."
- Eli tuosta voi lukea miten käy jos urheilijapoika laitetaan dieetille.
Liika liikunta tai koulustressi nostaa kortisolia mikä taas kerryttää napaläskiä.
On ihan sama miten elää ja liikkuu, jos kaloreita saa enemmän kuin tarpeeksi. Lihomisen kannalta on lähes sama mistä kalorit tulevat. Toki hiilihydraatit lihottavat helpoiten insuliinin erityksen vuoksi.