Mitä seinille kun ei ole varaa aitoon taiteeseen
Jotain aikuismaista tällaiselle kypsässä iässä olevalle :)
Kommentit (39)
Googlaa "Ikea taulut". Siellä on paljon tavaraa hintaluokassa 30-100 euroa.
Oman maun/tyylin muu asia julisteita kehyksillä tai ilman.
DIY tauluja (YouTubesta löytyy ideoita jotka ei vaadi piirtäjän lahjoja)
Sisustustauluja
Maalaa ne itse - punaviinillä (tai punajuuriliemellä).
Taidelainaamosta osamaksulla ihan aitoa taidetta?
Mitä väliä? Ostat Ikeasta, teet itse tai ostat kirpputorilta. Yhdentekevää, voit olla myös ilman tauluja.
Määrittele "aito taide". Esimerkiksi nuoret nykytaiteilijat eivät hinnoittele töitään tuhansiin euroihin, vaikka olisivat oikeinkin lahjakkaita. Voit myös tutustua taidelainaamojen tarjontaan.
Vierailija kirjoitti:
Määrittele "aito taide". Esimerkiksi nuoret nykytaiteilijat eivät hinnoittele töitään tuhansiin euroihin, vaikka olisivat oikeinkin lahjakkaita. Voit myös tutustua taidelainaamojen tarjontaan.
Jep. Tuntemattomien taiteilijoiden tauluja voi saada hyvinkin halvalla, eikä se tarkoita että ne olisivat hirveitätöherryksiä. Koko tietty vaikuttaa myös, pienikokoinen taulu on huomattavasti halvempi kuin puoli seinää peittävä.
Jotain mistä itse tykkäät. Valokuvasuurennoksia, vanhoja karttoja/opetustauluja, taidejulisteita (jos haluat näyttäytyä taiteen ystävänä, osta taidemuseosta äläkä Ikeasta), printtikankaita kehyksiin pingotettuina, prässättyjä kasveja jne.
Edullisesti saa myös tuntemattomampien tekijöiden grafiikkaa.
Onko taidelainaamo konseptina tuttu? Sieltä taidetta kotiin pienellä kk-maksulla ja jos pidät työtä seinällä niin kauan että hinta on tullut suoritettua teos on sun.
Pirellin ja Firestonen tyttökalenterit tuovat aina kodikkaan säväyksen sisustukseen.
Jos omaksi haluaa niin näkee sen vaivan että säästää sen 400-700e mitä jokin taidetaulu yleensä maksaa ja hankkii sen.
Suuren valokuvasuurennoksen saa vähän reilulla 100 eurolla. Kanvastaulu ilman kehystä. Itselläni on sellainen omasta maisemavalokusta.
Tai sitten tuo aikaisemminkin mainittu taidelainaamo. Silloin voi välillä vaikka vaihtaa taulua mielensä mukaan.
Decoart.fi-sivuilta löytyy kivoja kohtuuhintaisia sisustustauluja, itse olen käynyt ostamassa paikan päältä Tuusulasta.
Kävin helsingin taidelainaamon sivuilla ja 600 halvimman teoksen joukosta en löytänyt yhtäkään minkä haluaisin seinälleni. Ideana kyllä kiva, mutta nuo taiteilijat eivät iskeneet. Ikean julisteet ovat liian yleisiä, niitä en halua.
-ap
Harrastajamaalarit saattavat myydä halvemmalla. Näillehän on usein näyttelyjä keväisin. Jos harrastat valokuvausta, niin digikuvasta voisi teettää mustavalkokuvan valokuvausliikkeessä ja kehystyttää sen. Ei maksa maltaita, mutta olisivat sellaisia joita muilla ei ole.
Semmoinen Love Is Art -maalaussetti. Voihan siinä yksinäinen mammakin tehdä vaikka pyllynkuvia.
Käy pienten gallerioiden näyttelyissä, niistä saa hyvinkin edullisesti oikeaa taidetta. Itse ostin vasta tosi ihanan ja ison teoksen 100€
Tuolta saa tilattua taiteilijoiden töitä aika halvalla. Tilaamalla tuolta töitä tukee samalla tuntemattomampia taiteilijoita.
Jokainen voi myös helposti oppia maalaamaan itse. Tutorialeja löytyy youtubesta.
Desenio.fi:stä loytyy kivoja julisteita, itse olen laittanut Ikean kehyksiin.
Taidejulisteita Ikean kehyksissä.