Kenelläkään oikein levottomia jalkoja? Mitä olette niihin kokeilleet?
Teinilläni on vaikeuksia nukkua öisin, jalat tosi levottomat. Herääkin siihen, että jalat vippaa ja niitä kihelmöi tai särkee. Koulukin jo kärsii, kun ei saa nukuttua.
Kommentit (9)
Nilkkapainot nukkuessa ja venyttelyä kuminauhalla. Joskus hieron syvät lihakset tennispalloilla. Joskus pitää ottaa buranaa. Säännöllinen juokseminen ja magneesiumi auttaa, samoin kuin painojen nosto jaloill.
Kofeiini pois kokonaan. Seuraavaksi lääkäriltä oikeat lääkkeet jos se ei riitä.
Magnesium tabletti päivittäin, lisäksi kylmä auttaa mulla. Välillä oon laittanut pienen pöytätuulettimen osoittamaan jalkoihin öisin. Nukun siis jalat peiton ulkopuolella. Sain myös lääkkeet joita ottaa tarvittaessa, silloin kun tuntui että jalat ovat pahempana.
Magnesium spray laventelilla on paras,toimii nopeasti ja saa apteekista.
Hei!
Minulla on ajoittain oireita, ja löysin pika-apua kylmägeelistä.
Oireet lievittyvät kun sitä levittää kihelmöiville jaloille (itse laitoin varpaista puoleenväliin reittä) ja sitten heti nukkumaan geelin kuivuttua.
Jos oireet on olleet todella pahoina (levinneet pari kertaa käsivarsiinkin) pinta-ala on jo liian suuri geelille; tulee kylmä.
Ennaltaehkäisynä on toiminut stressin ja kofeiinin välttäminen iltaa kohti ja päivittäinen liikunta.
Erittäin pahoihin ja viikkoja kestäneisiin vaivoihin on auttanut tehokkaasti Tradolania (tramal, vahva kipulääke) ihan pieni annos 50mg, mikä on siis 1/3 150mg tabletista (max päiväannos on kai 300mg?).
puolikkaasta tai kokonaisesta minulle tulisi päihtynyt olo mutta tuo kolmasosa ei tee sitä vaikutusta ja kuitenkin poistaa levottomat jalat oireet kokonaan 12 tunniksi.
On siis tehokas viimekäden lääke, mutta Tradolan voi aiheuttaa riippuvuutta koska on opiaatti, ja sen käyttö ei ole suotavaa yli viikon kuureina, joten ei kannata heppoisin perustein aloittaa kokeilematta ensin muita keinoja.
Hyvä silti tietää, että lääkitystäkin on olemassa.
Muitakin lääkehoitoja on saatavilla, ja kun oireet haittaavat elämää noin kuin ap kuvaa kannattaisi vain reippaasti mennä lääkärin puheille niin apua kyllä löytyy ja elämänlaatu paranee <3
Minulla auttaa villasukat jalkaan ja 1g Panadolia. Siten saan nukuttua👌
Kiitos vinkeistä. Kokeilemme nyt ainakin magnesiumin lisäämistä, nyt on syönyt vain Multitabsia, ja siinä sitä on vähän. Teini ei juo kahvia ollenkaan.
Hän lopetti noin kuukausi sitten seronil-kuurin, joten voi olla, että tämä on vierotusoireita vielä osin. Mutta ans katsoa nyt, noin yleensä ssri-lääkkeiden katsotaan lisäävän tuota, eli lopettamisen ei LUULISI lisäävän levottomuutta.
Kylmägeeliä voisi myös kokeilla, kiitos vinkistä.
Tyhmä kysymys magnesium-laventeli-spraystä, mitä se on? Suuhun vai jaloille? Heh, toopena kysyy
ap
Miksi joku alapeukuttaa? Oikeasti kysyn neuvoa. Teinillä on ollut pahenevasti tuota noin kuukauden ajan. Aiemmin oli satunnaisesti, mutta nyt loman aikana alkoi vaikeammin kärsiä siitä. On tosi väsynyt, muttei saa nukuttua, kun jalat tuntuu koko ajan siltä, että pitäisi juosta ja liikuttaa niitä.
Tätä ei tietysti taida kukaan sellainen ymmärtää, jolla ei ole mitään kokemusta asiasta, mutta onko pakko silloin edes avata aloitusta.
Ap