En aio ilmoittaa lastani kouluun
Miksi lähettäisin lapseni kouluun kiusattavaksi. Hän kuitenkin osaa jo lukea ja kirjoittaa myös plus ja miinus laskut onnistuu. Ilmoitan hänet sitten kolmanelle luokalle.
Kommentit (5)
Jos et lähetä lapsiasi kouluun ketä kiusaamalla yh lapset purkaa pahaa oloaan?
Ei tää oo hyvä. Olisit laittanut vähän enemmän osaamista ja suoraan toiselle luokalle.
Nyt onkin jo liian myöhäistä ilmoittaa lasta kouluun,
ilmoittautuminen oli keväällä.
Jotkut peruskoulut alkoivat tänään, loput alkavat jo ensi viikon tiistaina.
Kotikoulusta pitää ilmoittaa lähikoulun rehtorille.
Pitää olla yksi peruskoulun suorittanut, asiallinen aikuinen kotona lapsen kanssa joka päivä muutaman tunnin. Opetussuunnitelma on hyvä tehdä lähikoulun kanssa ja käydä ostamassa koulukirjat kirjakaupasta. Käytettynäkin niitä saa, esim. Kotiopettajien Liiton kautta.
Liikuntatunnit hoituvat vaikka uimahallissa.
Vaikeaa siinä on se, että kaikki pitää maksaa itse, eikä omaa lastaan kotiopettava saa siitä palkkaa, vaikka säästää yhteiskunnan resursseja. Jotkut järjestävät yksityisopettajan 2-4:n oppilaan ryhmälle Kotiopettajaliiton kautta, kannattaa kysellä.
Ja yhteistyö viranomaisten kanssa on tärkeää, pidä rohkeasti heihin yhteyttä, etteivät epäile mitään laiminlyöntejä tai uskonnollisia huuhaa-kultteja tms.
Onnea syyslukukaudelle!
Aiokko pitää kotikoulua