Epäily endometrioosista/ kivut/ kärsiä ajoittain vai lääkäriin?
Endometrioosiin sopiva oireilu on jatkunut on-off lähes koko aikuisiän. Välillä on rauhallisempia kausia ja kokonaan pysyi poissa lasten ollessa pieniä/ raskausaikojen ympärillä. Viime vuodet on ollut harvakseltaan kipuja mutta nyt taas valvoin tuskissani puolet yöstä. Särkylääke auttoi vajaaksi tunniksi; sitten heräsin taas. Kipu kohdistuu oikena kylkikaaren alle (lienee jotain heijastuskipua), ilmestyessään alkaa aina iltapäivästä ja yltyy yöksi ja sitten hiipuu seuraavan päivänä aikana ja jää vain jomotus. Joskus yltyy uudestaan toiseksi yöksi mutta paria päivää pidempään ei ole jatkunut. Liittyy aina menkkoihin; nyt hormonikierukan kanssa vuotoa on minimaalisesti ja siksi kai ollutkin kivutonta pitkään.
Onko vaan osa naisen elämää että välillä sattuu niin että pystyy vain hengittämään paikallaan, jokainen asennonvaihto on tuskaa vai kannattaako lähteä tutkimaan? Gyne viimeksi oli valmis lähettämään laparoskopiaan; ultralla ei ole koskaan löytynyt mitään selittävää kivuille. Kun on kivutonta, asia unohtuu mutta viime yönä olin jo vähällä lähteä päivystykseen ajatuksella että jos yhtään enempää sattuu niin en pysty olemaan kun ei enää enempää kipulääkkeitäkään halunnut yhdessä yössä ottaa. Lieneekö terveysresurssien tuhlaamista lähteä tätä tutkimaan vai onko kipu varoitusmerkki, joka kannattaa selvittää?
Kommentit (4)
Kannattaa ehdottomasti selvittää! Tuohon laparoskopiaan on vaika päästä! Endo voi olla tuhoisa sairaus, jos se on. Ehdottomasti meet! :) Ei ole resurssien tuhlailua! :)
Jos tuota on ollut aina, niin ei se siinä mielessä varoitusmerkki ole, että olisi mitään vakavaa. Eihän endometrioosi ole mikään vakava sairaus siinä mielessä kuin joku syöpä, että johtaisi hoitamattomana kuolemaan.
Mutta totta kai jos mikä tahansa kipu haittaa elämää, siihen saa hakea apua. Ei se resurssien tuhlausta ole.
Itselläni muuten on todettu endo, mutta olen valinnut olla ottamatta hoitoa. Odotan tässä vaihdevuosia jotka vie vaivat. Nyt jo 43 vuotta ikää joten ei enää kauaa! Hoitoa en ota, koska en käytä lainkaan länsimaista lääketiedettä, koska se perustuu eläinkokeisiin joita en hyväksy.
Endometrioosi voi aiheuttaa lapsettomuutta ja pahimmillaan kivut voivat johtaa siihen, ettei kykene esim kuukautisten aikaan olemaan ollenkaan. Kivut voivat olla todella järkyttäviä. Voi aiheuttaa myös yhdyntäkipua niin, että yhdynnästä voi tulla aika mahdoton. Tämä tieten voi laskea elämänlaatua hyvinkin paljon.
Kipua voi myös ilmaantua virtsaamisen ja ulostamisen yhteydessä.
Endometrioosi voi myös levitä.
Endometrioosi on siis vakava sairaus.
Kova kipu kannattaa aina tutkituttaa.