Omalla äidilläni syöpä, mitä kerron lapselle?
Omalla äidilläni todettiin lymfooma. Vielä ei tiedetä sen tyyppiä tai onko se levinnyt. Kaikki on vielä niin epäselvää kun ei tiedetä millaisia hoitoja joutuu läpi käymäään ja minkälaisia sivuvaikutuksia niillä on. Todennäköisesti ne tulevat kuitenkin olemaan rankkoja ja lapsi huomaa varmasti ettei mummilla ole kaikki hyvin. Tälle ei kuitenkaan anneta periksi vaan tästä parannutaan!
Osaisiko kukaan antaa neuvoja mitä alle neljä vuotiaalle kannattaa kertoa? En haluaisi että hän joutuu noin pienenä kantamaan suuria murheita, mutta varmaan jotain täytyisi kertoa kun itselläkin on välillä itku kurkussa ja vedet silmissä vaikka kuinka koitan välttää sitä hänen nähden.
Kommentit (7)
Käytä rehellisiä ilmaisuja; " mummi on sairas mutta lääkärit tekevät parhaansa että mummi paranisi" Kannattaa myös kertoa että on sairauksia, joista kaikki eivät parane, mutta mummi (tai millä termillä nyt puhuttekin) haluaa parantua. Ja sitten on sellaisia sairauksia, joista melkein aina parannutaan (=tavallinen flunssa). " Muuten lapsi voi alkaa pelätä vakavaa sairautta ihan tavallisisen flunssan yhteydessä tai kammota lääkäreitä yms. Kerro myös että sinua ja mummia pelottaa/surettaa mummin sairaus, mutta se on ihan normaalia.
Mitä enemmän yrität salata omia pelkojasi, sitä suuremmaksi kauhuksi asia muuttuu lapsesi mielessä!
Syöpäyhdistykseen kannattaa tosiaan olla yhteydessä; sieltä saat varmasti apua asian käsittelyyn. Jaksamista teille kaikille ja toivottavasti hoidot auttavat.
Se vain ahdistaisi häntä ja aiheuttaisi mahdollisesti pelkotiloja/painajaisia. Huomioi lapsen ikä-ja kehitystaso.
Mielestäni tuossa tilanteessa ja vaiheessa riittää se tieto että mummo on sairas ja tarvitsee paljon apua, lääkärit tekevät parhaansa.
ja äiti on vähän surullinen sen takia ja siksi äitiä välillä itkettää
ET muuta! Lapsia tarvitsee suojella elämän karuudelta vielä pieninä!
Toivottavasti äitisi paranee! Voimia!
Tämähän on aikuisten kielellä, että ehkä kuolee.
Lapselle riittää, että mummi on kipeä ja ehkä missä se kipeä on.
Hoidot vievät aikansa, sinä aikana lapsi voi itse kysyä mitä haluaa tietää.
että jotain salataan. Mielestäni olen joskus nähnyt syöpäyhdistyksen vastaanottotilan hyllyillä jotain ilmaisia lehtisiä, missä käsitellään kaikenlaisia syöpään liittyviä asioita. Ihan kuin muistelisin, että siinä oli joku kirjanen tuosta lapsellekin kertomisesta. En varma. Soita lähimmälle syöpäyhdistyksen vastaanotolle ja kysy, onko heillä lehtistä tämäntapaisesta asiasta.