Miltä tuntuu paracervikaalin laittaminen?
Kommentit (11)
Sinä et siinä synnytystuskissas mitään puudutuskipuja edes huomaa. Epiduraali on ainoa, joka vie kivun täysin pois.
kun se laitetaan just siinä 3min välissä mikä olis kivutonta aikaa.. en varmasti ota toiste.
Taidan olla muutenkin paatunut tapaus noiden kipulääkkeiden suhteen. Kolmasti saa hampaankin puuduttaa ja ei edes vähäistä puutumista tapahdu.
Ja helpotusta ei kyllä tuonut,vaikka kaksi kertaa laitettiinkin.
Mutta kevyt spinaalipuudustus oli mun pelastukseni.
Nukahdin ja heräsin parin tunnin päästä siihen että ponnistutti. Ja laittaminen ei paljoa tuntunut.
Vei kyllä kivut, mutta niin vei supistuksetkin. Että veiköhän supistukset ja sen takia myös kivut...
vähän tuntui inhottavalta. Mutta sit sen jälkeen ei enää sattunutkaan mikään, vaikka pelkäsin ettei siitä olis mitään apua. Katsoin muualle kun laittoivat sen, en halunnut nähdä sitä piikkiä.
Ekassa synnytyksessä sain epiduraalin, yhtä lailla sen laittaminen on inhottavaa...
Ei imissään synnytyksessä. Silti ne aina tuuppaa sen mulle vaikka kuinka anelen muita vaihtoehtoja.....
Supistuskivut se vei kyllä pois ja sen jälkeen oli helppo olla. Huono puoli siinä oli (jos se siitä johtui) että ei ponnistuttanut yhtään koko synnytyksen aikana ja ponnistusvaihe venyi tuntikausiksi ja oli sen vuoksi yhtä tuskaa. Myöskään istukka ei irronnut itsestään supistellen vaan se täytyi painaa vatsan päältä pois ja se vasta sattui!
Toiseen synnytykseen en ottanut mitään puudutuksia. Ponnistutti valtavasti ja n. viiden minuutin ponnistustusvaiheen jälkeen lapsi oli syntynyt.
ei tehoa mitenkään! =(