Arjen pieniä, mutta ärsyttäviä asioita. Listataanko
Kahvia jos keittää vähänkään hämärässä, niin ei ikinä osu ykkösellä käsi siihen pussin sisällä olevaan mittaan ja menee kynsien alle kahvinporoja.
Lavuaarissa jos pesee naamaa niin vesi valuu inhottavasti käsivarsia pitkin.
Jatkakaa, itsekkin laitan lisää sitä mukaa kun tulee mieleen
Kommentit (36)
Kun keittää kahvia tai teetä ja huomaa vasta kun se on jo kupissa että maito on loppu.
Kun hiha tarttuu ovenkahvaan ohi kulkiessa. Vielä pahempaa on se kun kiinni jää kuulokkeiden piuha ja napit sinkoavat korvista irti.
Kun laitat hiukset ja naaman edes vähän siedettävämmän näköisiksi, ja pyöräiltyäsi töihin toteat vaivannäön olleen turhaa.
Yksittäiset hiukset takertuvat naamaan kiinni, tunnet, muttet löydä. Varsinkin kun on silmäluomessa, arrggh.
Laitat vessanpyttyyn paperia, ettei kakkiessa loisku, niin se prkln vessapaperi on mennyt ympyrän muotoon pytyn seinämille ja loiskuu.
Kun laitat aamulla mielestäsi kerrankin kivat vaatteet päälle, ja bussiin istahtaessasi huomaat, että mustassa paidassa ja/tai housuissa onkin iso meikkivoidetahra tai muuta suttua, mikä aamulla hämärässä vaatteita valitessa jäi näkemättä. Häpeät koska ajattelet heti, että ihmiset pitävät sinua siivottomana jos näkevät.
Mitä tahansa kaivat laukusta, se löytyy viimeisenä. Jos etsit lompakkoa, heti on kädessä hiusharja, meikkipussi, nenäliinoja jne. Jos etsit nenäliinoja, ekana on kädessä lompakko...
Ovikello tai puhelin söi juuri kun olet vessassa tai suihkussa ja tietenkin se on tärkeä puhelu tai kauan odotettu paketti.
Se kun joku soittaa ja antavat hälyttää kaksi pirahdusta ja juuri kun vastaat he lyövät luurin korvaan ja kun soitat heti takaisin eivät vastaa puhelimeen.
Riisipakkauksen kätevä kaatonokka. Ja se koko saamarin pakkaus.
Minkä tahansa muovipäällisen pakkauksen arvaaminen.
Kun saat itses sohvalle lehden ja teekupin kanssa ja villasukat jalkaan, piirongin nurkalla oleva puhelin soi.
Bussiaikataulut on vuodesta toiseen sellaiset, että aina jännittää ehdinkö vaihtaa... en ehdi tänäänkään vaan myöhästyn minuutin. Sitten seison tuulessa ja tuiskussa 9 minuuttia ja jännitän seuraavaa vaihtoa.. en ehtinyt vaan seison taas sen 9 minuuttia kunnes kolmas bussi tulee, toivottavasti edes aikataulussa. Kotimatkalla sama toisin päin.
-huomaat että vessapaperi loppu kun olet jo ehtinyt paskoa
-vaatteiden kääntäminen oikeinpäin
-avaat jonkun rasian ja se on käytännössä tyhjä muttei nakattu roskiin
-tiskikoneeseen huonosti asetetut astiat
-pohjaan palaneen ruoan jynssäys kattilasta
-kynsi katkeaa
-hikka
-menet vartavasten tiettyyn kauppaan tarjouksen perässä ja se a) ei koske SINUN k-markettiasi b) alkaa eri päivänä tai loppui jo c) tuote myyty loppuun
-ketsuppipurkki on lopuillaan ja NÄET kuinka hirveästi pohjalla, seinämillä vielä olisi, mutta soosi ei tahdo tulla ulos vaikka rukoilisit
kiitos ja aamen.
Kun näkkäriä tai muuta vastaavanlaista syödessä muruset tippuvat hihaan.
Jos oikeasti alkaisin miettiä näin pieniä ärsytyksenaiheita kuin edellämainitut niin varmaan menettäisin järkeni. Miten tuollaisia edes jaksaa ajatella. Muuta kun sivuuttaa :D
Kaupassa käynnin jälkeen tajuat, että unohdit jonkin varsin oleellisen ostoksen ja uusinta reissu. Vielä ärsyttävämpää on kaupassa miettiä onko jotain tiettyä kaapissa ja lopputulemana päätät olla ostamatta ja tättärää sitä ei tietenkään ole kotona :D
Ärsyttävin kauppaan liittyvä on kun haluamaasi tuotetta ei olekaan valikoimassa/se on loppu ja saat yhden tuotteen takia sinkoilla toiseen kauppaan.
Avaimet, puhelin joku muu tärkeä hukassa kun pitäisi olla jo menossa töihin.
Missään ei ole kynää ja paperia silloin kun joku soittaa ja sitä tarvitsisi.
Peiton kuoriutuminen ulos pussilakanasta keskellä yötä, mutta olet liian väsynyt tehdäksesi asialle mitään.
Vierailija kirjoitti:
Kun näkkäriä tai muuta vastaavanlaista syödessä muruset tippuvat hihaan.
Vielä pahempaa: muruset tippuvat tissien väliin.
Kännykällä puhumisen jälkeen kännykän näyttö on meikkivoiteessa xD
Pieni haava sormessa tai kynsinauha rikki. Pitkin päivää tökkäät sen kipeän kohdan milloin minnekin.
Kun joku toinen jättää kaiken levälleen, kaapin ovet, astiat, vaatteet