Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

¤¤ MARRASTEN LAUANTAI ¤¤

01.04.2006 |

[color=purple] Tänne siis :)

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

[color=green] ensiksi pyydän anteeksi painonpudottajilta: en saanut vaakaani toimimaan, enkä punnittua itseäni. Toiseksi, en ole kerennyt päivittämään listaa. Sisko ja miehensä ovat tuolta kaukaa käymässä ja on aika mennyt heidän kanssaan.



Istuimiin: Me kävimme viikko sitten perjantaina ostamassa sen Gracon Cosmicin ja se maksoi 299,-. Värit olivat silloin kaikki tarjouksessa (myös siis v.2006) Ostimme sellaisen sinisen. On muuten aika isohko siellä takapenkillä :) Tai meillä on pieni auto..



Noh, lähden tästä pukeutumaan, Isoon Omenaan käy meidän matka!



10kaks ja nukkuva poika

Vierailija
2/4 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä iloinen äiti kirjoittelee, että hyvin sujui eilisöinen " oma sänky" -kokeilu! Meillä on siis nukuttu perhepedissä ja pieni epäilys on ollut mielessä, jos poika sen takia tissittelisi ihan tavan vuoksi vähintään kolme kertaa yössä, viisikin kertaa on normaalia. Eilen illalla laitoin siis pojan omaan sänkyyn nukkumaan ja homma sujui loistavasti: vain kaksi syöttöä yöllä! Ja heti nukahti syötön jälkeen. Isukki vielä nousi ylös klo 5.30, kun poika aloitti aamunsa ja minä sain nukkua seitsemään. Tunnen nyt itseni energisemmäksi kuin aikoihin!



Tässä samalla kyllä koputan puuta: tämä saattoi olla vain poikkeus ja ensi yönä taas heräillään tunnin välein. Jokatapauksessa aion tästä lähtien laittaa pojan omaan sänkyyn nukkumaan, kun se kerran sielläkin sujuu.



Suuret kiitokset " rintapahkura" -vastauksista. Olen nyt varma, että kyseessä oli tiehyttukos ja onneksi mitään ei enää tunnu.



Huomenna lähden viettämään kaverin polttareita koko päiväksi. Jännää nähdä, miten isä ja poika pärjäävät kotona kaksistaan. Olen varma, että mulle tulee KAUHEA ikävä!



Hyvää viikonloppua kaikille marrasmammoille!



T. A-ä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Poika nukkuu pitkästä aikaa vähän pidempiä päikkäreitä parvekkeella, onneksi. Monta päivää meni n. puolen tunnin pätkätorkuilla ja tuntui että sai vähän väliä olla laittamassa poikaa unille. Onneksi nukahtaa nykyään suht helposti kun laittaa tutin suuhun ja unirievun kainaloon.



Vietin eilen työkavereiden kanssa tyttöjen iltaa ja kyllähän se piristi hurjasti, mutten malttanut silti olla pojasta erossa kuin nelisen tuntia. Poika oli mummullaan hoidossa niin sai mieskin sitä kaipaamaansa omaa aikaa ilman vauvan hoitoa ja meikäläisen höpöttelyä. ;-)

Poitsu oli kuulemma ollut hyvällä tuulella ja se on aina mukava kuulla. Aiemmin päivällä oli ollut hieman normaalia enemmän kitinöitä ja ehdinkin pelätä että onko poika känkkäränkkänä mummulle mutta turhaan pelkäsin. :-)



Viime yönkin poika nukkui hirmuisen hyvin, melkein vuorokauden ympäri. Kolme kertaa söi sinä aikana eli aika normaaliin tahtiin, noin neljän tunnin välein. Itse nukuin flunssan takia vähän levottomasti. Kurkkua kutitti ja yskitti ja nousin aina toiseen huoneeseen yskimään etten herättäisi poikaa ja miestä. Kertaalleen piti myös käydä pumppaamassa liikoja maitoja pois kun niin kauhiasti pakahdutti. Ihmeen vähän on silti väsyttänyt.



Nyt en muista olisiko ollut jotain kommentoitavaa eiliseen pinoon... Ainakin Näätä77:lle sen verran että älä suotta murehdi, lupaan olla tekemättä LOST:n juonipaljastuksia. ;-)



Kivaa viikonloppua kaikille marrasmammoille ja -vauvoille!

Vierailija
4/4 |
02.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä herättiin taas 6.30. (tää on jo aika myöhään, itseasiassa), olis joskus kiva nukkua.. :) mutta jotenkin sitä vaan jaksaa kun oma lapsi on niin iloinen ja touhukas, vaikka itseä kuinka väsyttäisi. Meillä tosi syötiin taas kolme kertaa viime yönä: 01.00, 03.45, 05.15. Olis voinu toi ennen neljää herätys olla välistä pois. Välillä oli niin, että Olli meni 21 nukkuu, söi joskus yhden ja kahden välillä ja siitä nukkui kuuteen, jolloin myös herättiin. Sen takia tää kolme kertaa tuntuu niin paljolta.



Mekin käytiin ostamassa istuin eilen! Cosmic xpt ostettiin ja maksoi tosiaan sen 279. Myyjä sanoi, ettei ole koskaan ollut niin edullista tarjousta. Etupenkillä tulee olemaan vähän ahdasta, mutta pojalla on ainakin tilaa. Ihan vielä ei kiinnitetty istuinta.



Lostista puhuttu. Me myös katsotaan, mutta minäkin laitan aika usein kädet silmille ja mies sit selostaa mitä tapahtuu :) ja jos mies ei ole kotona niin menee nauhalle ja katsotaan sitten yhdessä, en yksin uskalla :)



Nyt en millään muista mistä asioista keskusteltu. Oletteko syöttötuoleja katselleet? meidän piti ostaa tripp trapp, mutta raha sen verran tiukassa niin ajateltiin emman wave tuolia, oli tosi hyvännäköinen, eilen sitä lastentarvikkeessa katselin. Onko kellään kokemuksia siitä?



Nyt ei poitsu enää jaksa katsoa äidin kirjoittamista..