Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jutta Gustafsbergin hyvinvointikeskushanke

Vierailija
24.07.2017 |

Mielestäni on lähtökohtaisesti vastenmielistä että käytännössä ilmaiset asiat kuten meditaatio, luontoyhteys ja hiljentyminen pyritään kaupallistamaan. Ihmisestä yritetään tehdä kuluttaja näissäkin asioissa. Jutan persoonaa vastaan minulla ei ole mitään, vaikuttaa symppikseltä ihmiseltä. Näemme vaan tämän asian täysin eri tavalla.
En tiedä mistä vastenmielisyyteni tätä asiaa kohtaan kumpuaa. Varmaan siitä että kaupallisuus ulotetaan nykyään kaikkialle ja ihmisarvoa mitataan sen mukaan kuinka paljon kykenee kuluttamaan, ostamaan ja omistamaan.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipä se saa keskustaan rakentaa.

Vierailija
2/2 |
24.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan noita ollut iät ja ajat? Minusta tämä hanke ei sen kummemmin eroa vaikkapa laskettelukeskuksen rakentamisesta (tai no ympäröivälle luonnolle vähemmän tuhoava projekti). Monet haluavat rentoutua ja 'hiljentyä' lomillaan ja tehdä sitä ohjatusti. Parempihan se on, että iso osa ihmisistä kuluttaa tälläisiä palveluja, kuin ravaa jossain Dubaissa shoppailemassa merkkilaukkuja. 

Moni ihminen oikeasti haluaa että joku muu järkkää ne hiljentymispuitteet, eikä tarvitse itse miettiä mitä kaikkea sinne kesämökille  nyt pitikään raahata tai viettää osan lomasta siellä ruokakaupassa ja lieden ääressä. 

Olen itse buddhalainen ja olen muutaman kerran käynyt 'hiljentymislomalla' ihan luostarissa Aasiassa, ei ole mitään parempaa kun se, että saa upota täysin omaan harjoitukseen ja sulautua luostarielämään ilman että tarvitsee miettiä yhtään mitään muuta. Eli sinänsä ymmärrän oikein hyvin ihmisiä jotka maksavat sievoisiakin summia näistä ns. hyvinvointilomista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan viisi