Miehen haluttomuus,testosteronivaje ja hoito
Hei
Miehelläni on todettu testosteroni vaje.Asia on arka ja herkkä molemmille.Hyvinkin aktiivisena naisena,kärsin kovasti mieheni ongelmasta...on mennyt jo reilu 3kk ilman minkäänlaista seksuaalista kanssa käymistä,ja olo ja mieli alkaa olemaan turhautunut ja surullinen.Riitakin saadaan aiheesta aikaiseksi hyvin nopeasti,vaikka molemmat tiedostavat ettei se riitely ainakaan asiaa helpota.Oma naiseuteni ja itsetuntoni on laskenut nollalukemiin ja olenkin korvannut oman tyhjyyteni lohduttavalla syömisellä.Itsetyydytyskään pidemmän päälle,ei ole enään ilo tai anna yhtään mitään.
Nyt mies on käynyt verikokeissa ja tänään odotellaan taas kerran tuloksia...
Nyt haluaisin kuulla hoito kokemuksia.Kuinka nopeasti mahdollinen korvaushoito alkaa tehota...kauanko vielä joudun jaksamaan seksitöntä elämää?
Kommentit (7)
Nopeastijoillakin, toisilla hitaammin. Lisäksi eri ihmiset uskaltautuu tositoimiin eri tahtiin. Kysehän on kuitenkin ongelmasta jolla mies ei mahda mitään, eikä tietty se rouvakaan. Turha potea siis tunnontuskia mihinkään suuntaan..
En ole koskaan käynyt testo testeissä, mutta huomaan että sinisillä on suuri vaikutus testo tasoihini. Suosittelisin, että miehesi alkaisi ottamaan sinkkiä, nagnesiumia ja syömään reilusti rasvaa. Niin ja kunnon yöunet. Ja tietysti kaljat pois... Myös liikuntaa/voimaharjoittelua tulisi harrastaa, mutta em. Elämäntapa remontti onnistuu sohvaperunoiltakin...
Suhteessa olevien naisten/miesten ongelmia nuo. Ei koske muita.
Minulla laski testotarvot alle kymmenen ollessani n. 50 v. Ei juurikaan haluja ja ei toimintakuntoa. Lääkärit sanoo että 10-20 on labroissa normaalia. Höpö höpö. Se on niin yksiöllistä kullakin. Yksityiset urot kirjoittaa kunnon geelit tai piikit että arvot nousee 20-40. Kunto alkaa nousta pikkuhiljaa muutaman viikon aikana. Samoin kohentuu mieliala ja lihaskunto ym. Menkää kaikki labraan ja selvittäkää tilanne, se parantaa elämän laatua ihan oikeesti. Olen nyt jo 68 v. ja toimiihan se ihan riitävästi vielä.
Mites tää mun kaveri sitten? Hän on selkeästi masentunut, testotasot ihan tuossa 20 tietämillä, mutta hän haluaa saada korvaushoitoa koska se kuulemma auttaa masennukseen, ja saa taas tuntemaan itsensä mieheksi?
Eihän testo mikään masennuslääke ole, vaikka välillisesti siihen vaikuttaakin. Kyllähän yksityinen uro antaa kokeilumielessä geelihoitokuurin joka vaikuttaa aika nopeasti, sittenhän sen näkee. Ei kohtuullisen suurestakaan testomäärästä haittaa ole, käyttäähän nuo bodarit satojenkin tasoja joilla tulee jo haitta vaikutuksia. Itsellä oli välillä 40 omasta normi 25:stä, eikä mitään parannusta ollut jo hyvään olotilaan.
Jos on vetämättömyyttä, väsymystä ja sitä kautta masennusta kuin minulla aikoinaan, niin kannattaa ensin testauttaa kilpirauhasarvot ja jos on normi arvojen alarajoilla tai alle (10-20) niin mulla se TODELLA auttoi. Nyt pidetään tyroksiinit max 22, vaikka terkkari lääkärit posmittaa että liian korkealla. Menevät hiljaiseksi kun totean että suomen huippu erikoislääkäri (dosentti) oli niin määrännyt. Kaikki lekurit kun sen nimen tuntevat.
Kokemusta on. Testostronivaje oli niin alhainen että ei tosiaankaan haluttanut. Viikon kuluessa alkoi kalu nytkähtelemään, kun näin hyvän näköisen naisen. Kotona sitten ajattelin yllättää eukon, kotiin päästyäni menin eukkoni taakse, ja käskin sen ottaa housut pois. Aloin nussimaan sitä takaapäin ja eukkoni sai orgasmin, mutta minä jatkoin tuntui nivusissa-asti kun teki hyvää. Sitten kun tulin eukko sai uuden orgasmin, minulta meinasi lähteä taju. Siis tarkistuttakaa testosteroni taso, sillä saa paljon aikaa ja nautintoa. Olen nyt pirteämpi halukkaampi ja eukko ei marise. m