Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko täällä kukaan paennut ahdistavaa elämäntilannetta ulkomaille?

Vierailija
19.07.2017 |

Asun lasten kanssa ilman kumppania ja elämä olisi muuten hyvää, mutta lasten isä tekee elämästäni todella vaikeaa. Jatkuva kiusaaminen, perättömät lastensuojeluilmoitukset, uhkailu, vakoilu, jatkuvat viranomaisprosessit isän toimesta kuormittavat elämäämme. Olen masentunut ja loppuunpalanut. Haluaisin vain elää normaalia elämää.

Tiedän että jos muutamme isä ei ala vaatimaan lapsia itselleen, mutta me saisimme elää rauhassa. Olen koulutettu ja kielitaitoinen, joten siltä osin pärjäisin ulkomaillakin. Alani on hyvintyöllistävä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähde ihmeessä.

Itse lähdin etelään, enkä puhunut kieltä kuin alkeet. Olin kuitenkin työllistettynä koko 3 vuotta asuessani ulkomailla. Minulla oli onnea, että pysyin työllistettynä koko ajan, vaikka vaihdoinkin työpaikkaa pariin kertaan. Sain upeita uusia kokemuksia, enkä vastaavia työtarjouksia olisi ikinä saanut Suomesta. Opin kielen tuossa kolmessa vuodessa.

Sittemmin palasin Suomeen miehen ja opiskeluiden takia. :) Suosittelen lähtemään! Paikanpäältä löydät töitä parhaiten.

Vierailija
2/3 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Go for it!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni lähti. Sai töitä sitten vuokratulotmökille kautta ravintolasta, jonka yhteen omistajista sitten rakastui. Ovat olleet yhdessä nyt 10 vuotta, ovat ihanan onnellisia, kolme lasta ja asuneet sekä Suomessa, että Espanjassa. Kummallakin on riittänyt töitä molemmissa maissa.