Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olikohan ihan fiksua käytöstä lastensuojelun työntekijältä bussissa?

Vierailija
08.07.2017 |

Satuin siis kiinnittämään tahtomattani huomiota että lastenkodin pysäkiltä tulee kyytiin teini ja täti. Sitten täydessä bussissa tämä täti aloitti pojan läksyttämisen miksei ollut tullut ajoissa talolle ja miksi oli tehnyt niin ja näin ja noin, puhuivat jostain toisestakin lastenkodin asukkaasta nimeltä ym. Mitä helvettiä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun miettii laitoksiin, esim lastenkoteihin sijoitettujen lasten ja nuorten kohtelua, niin tuosta saa vähän käsitystä siitä, mitä siellä suljettujen seinien sisällä tapahtuu. Se mitä ap kuuli oli siis varmasti siistitty versio siitä, miten nuorelle puhutaan, kun kukaan ei kuule.

Toinen pointti on tietysti vaitiolovelvollisuus? Varovaisuuden noudattaminen julkisilla paikoilla. Kenenkään ei pitäisi tietää, että nuori on laitoksessa eikä saada tietoa muista asukkaista.

Eivät nuo lastensuojelun  ym. tyypit mitään järjenjättiläisiä ole tai ymmärrä hienotunteisuudesta mitään. Oman erityislapsen hoitopalaverissa ollut itähelsinkiläinen perheneuvolan miespuolinen työntekijä katsoi asiakseen pamauttaa, että kun tämä lapsi (silloin tarhaikäinen) on heikkolahjainen ja tarvinnee sellaisia palveluita.  Leimaa oli lyömässä otsaa jonkun sosionomin koulutuksella, jonka perusteella diagnoositkin on jo hanskassa. Tai ilmeinen kaukonäkijä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme neljä