Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten pitkään tällälailla voi elää (hirveä huoli veljestäni)

Vierailija
05.07.2017 |

Asumme vweljeni kanssa kaukana toisistamme, välimatkaa yli 600 km.
Kävin viime viikolla veljeni perheen luona muutaman päivän vierailulla ja järkytyin.
Veli olk ollut lomalla pari viikkoa, ja joi joka ikinen päivä. Juodessaan hän vetäyryi työhuoneeseensa tietokoneen ja pullon kanssa, istui koneella ja välillä nukahteli työtuoliinsa. Välillä kävi syömässä jotain, ja sitten taas istui tietokonetta toljottaen. Välillä meni makaamaantyöhuoneen sohvalle, kun ei pysynyt tuolissa.
Veljen vaimo myönsi häpeillen, että mies on alkoholisti. Siltä näyttikin, naama punoitti ja painoa oli tullut varmaan 50 kiloa lisää kolmessa vuodessa.
Järkytyin aika lailla, olemme veljeni kanssa alkoholistiperheen lapsia, ja veljeni halveksi vielä kolmekymppisenä kaikkia juoppoja. Viimeiset kymmenen vuotta on kuulemma juonut melkein joka päivä.
Työnsä hoitaa hyvin, eikä ihan jokq ilta juo, mutta viikonloput menevät em. Kuvailun mukaan, ja loma-ajat samaten.
Eihän tällaista kenenkään terveys kestä!Ennen niin hyväkuntoisesta, fyysisiä hommia paiskineesta miehestä on tullut kännäävä isomahainen zombi. Yritin jututtaa veljeäni eräänä aamuna, kun ei ollut vielä ehtinyt aloittaa tinttaamista, mutta hänen mielestään mitään ongelmaa ei ole.
Ei kai tässä muuta voi, kun odottaa soittoa veljen vaimolta, että veli on saanut sydänkohtauksen tai maksatulehduksen.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
05.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi elää vaikka kymmeniä vuosia tuolla tyylillä.

Vierailija
2/12 |
05.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, jos syö niin ei tarvi hirveästi huolestua, sitten kun lopettaa syömisen ja elää pelkällä viinalla niin sitten pitää huolestua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
05.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se, että välillä syö, suojaa siis maksakirroosilta, haimatulehdukselta ja sydänkohtaukselta? Okei.

Vierailija
4/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

up...

Vierailija
5/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi tuttu sai juomisesta haimatulehduksen johon kuoli. Eikä ollut ehtinyt kymmeniä vuosia juoda.

Vierailija
6/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Yksi tuttu sai juomisesta haimatulehduksen johon kuoli. Eikä ollut ehtinyt kymmeniä vuosia juoda.

Onhan näitä. 

Mutta uskomattoman paljon on sellaisiakin, jotka juovat kuin sienet ja elävät pitkään. Tosin, mikä arvo se nyt on tuolla elämäntyylillä?

Tuossa nyt vaarana juomisen lisäksi on valtava ylipaino, ellei ap nyt kovasti liioitellut tätä 50 kg:n lihomista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivottavasti kuviossa ei ole lapsia.

Vierailija
8/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veljesi juominen ei ole sinun syytäsi etkä mahda sille mitään. Elä omaa elämääsi äläkä anna asian pilata sitä mitä sinulla on, alkoholisti myrkyttää myös ympärillään olevien ihmisten mielen, älä ole yksi heistä. Älä myöskään lähde mahdollistamaan juomista millään lailla, vaimo tekee sitä jo liiankin kanssa ruokkimalla häntä ja huolehtimalla arjen pyörityksestä.

Oma veljeni on ollut alkoholisti rippikouluikäisestä lähtien, nyt jo lähes kuusikymppinen, asiat sekaisin, välillä katkolla ym. Onneksi asuu vähän kauempana, käyn toisinaan päivittämässä avustushakemukset, muutoin saa pyöriä niissä porukoissa ihan omineen, en puutu millään lailla. Hyödytöntä se olisikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En liioitellut ylipainoa, mies oli nuorempana todella timmi, ja nyt oli ihan valtava pinkeä maha.

Lisäksi totaalinen liikkumattomuus, autolla haki lisää alkoa, muuten ei poistunut kotoaan ja liikkui vain muutaman askelen. Istui työtuolissaan aivan tokkurassa, jopa nukkuikin siinä. Enpä ole moista ennen nähnyt, enkä olisi uskonut että veli alkoholisoituisi. Ikää hänellä nyt 47 vuotta.

Ja kuten sanoin, ei itse näe, tai halua nähdä mitään ongelmaa, joten mitä tässä voi tehdä?

Soitin veljen vaimolle eilen, niin sama meno jatkuu siellä...ap

Vierailija
10/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun lapsuuden ystävälle kävi samoin. Manasi juoppoa äitiään 25-vuotiaaksi asti ja kävi itse vain vkl bilettämässä, toki joi rankasti bileilloissaan. Lapset oli useammin vkl hoidossa kuin kotona. Nyt nelikymppisenä tekee aivan kuten äitinsä: tulee töistä, avaa oluen ja tissuttelee koko illan, pääsee kyllä aamulla taas töihin, vapaapäivinä on sitten ihan lärvät.

Lapset on onneksi jo täysi-ikäiset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Setäni on elänyt koko 80 vuotta kestäneen elämänsä, siis siitä aikuisikänsä noin, ja edelleen porskuttaa.

Vierailija
12/12 |
06.07.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkoholismi on myös geeneissä, useinhan sillä hoidetaan omia psyykkisiä ongelmia, vaikka oikea osoite olisi terapia. Siksi varmaan niin monet "repsahtaa" kun juominen on vain oire eikä syy.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kolme