Saako oravanpoikasen ottaa lemmikiksi, jos emo on sen hylännyt?
Tietääkö kukaan? Vai onko se jätettävä luontoon kuolemaan?
Kommentit (4)
Eläinsuojelulain mukaan ei saa pitää lemmikkinä.
http://www.resy.fi/artikkelit/josloydatluonnostarusakonorvansiilinpoika…
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1996/19960247
13 §
Luonnonvaraisten eläinten ottaminen elätettäväksi
Luonnonvaraisten nisäkkäiden ja lintujen ottaminen elätettäväksi on kielletty, ellei kysymyksessä ole eläimen pyydystäminen eläintarhassa pidettäväksi, eläimen tarhaaminen lihan, munien tai niiden tuottamiseen tarkoitettujen siitoseläinten tuottamiseksi taikka riistanhoidollisessa tarkoituksessa, eläimelle tilapäisesti annettava sairaanhoito tai muu hyväksyttävä tilapäinen tarve taikka tieteellinen tutkimustyö.
Tilapäisesti annettavaa sairaanhoitoa tai muuta hyväksyttävää tilapäistä tarvetta varten hoitoon otettu eläin on sen tilan salliessa vapautettava, jos on oletettavissa, että se vaikeuksitta sopeutuu luonnonvaraiseen elämään. Jos eläintä ei voida vapauttaa eikä sen hoitoa voida järjestää, eläin on lopetettava.
Kunnan tai kaupungin eläinlääkäri osaa neuvoa minne poikanen kannattaisi toimittaa.
Emoton poikanen kuolee ja muuttuu ravinnoksi muille eläimille ja lannoitteeksi. Luonnon kiertokulku menee niin.
Orava on villieläin ja peto, sillä on tod. näk. syöpäläisiä, matoja tms. Kukaan eläinlääkäri ei hoida sitä, koska sen lemmikkinä pitäminen on kiellettyä. Oravan luontainen ympäristö on ulkona ja puissa, saalistamassa, loikkimassa paikasta toiseen omia tuttuja reittejä pitkin. Se ei ole pähkinöitä ihmisen kädestä mutustava piirroshahmo. H´Jos poikanen on niin pieni, että tarvitsee vielä emon maitoa, mitä sille syöttäisit?
Varmaan ajattelet, että poikanen on kovin söpö ja lutunen ja onhan se sitäkin, mutta oletko koskaan yrittänyt saada ulos sisälle eksynyttä oravaa?
Mistä tiedät, että emo hylännyt. Miksi olisi? Menitkö koskemaan siihen?
Ei kai sitä mikään kiellä.
Parempi kai ottaa hoiviin kuin jättää petojen armoille.
Kannattaa tosin varmistua ettei tule mitään tauteja