Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tämä otsikko on kirjoitettu silmät kiinni.

Aika hyvin, vai mitä?
30.06.2017 |

Samoin kuin tämä viestikin.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

uiodo90

Vierailija
2/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä vastaus on kirjoitettu kans silmät kiinni. Tai no ei kiinni, mut katson ylöspäin. Ei kuitenkaan tuu yhtään virhett, ni kirjotan siks näin pitkään, että virheiden tod.näk. lisääntyis. Painan suoraan tuota lähetysnappia tarkistamatta vihrie... virheitä siis, jotta en vahingossakaan huijaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiset kirjoittavat niitä naurettavia yhdyssanavirheitään, eivätkä silti kirjoita silmät kiinni. Niin läpeensä noloa.

Vierailija
4/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt otan suuren haasteen, eli suljin silmäni jo ennen ekan kirjaimen painallusta. On helppo kirjoi.... kirjoittaa silmät kiinni oikein, jos ekalla painalluksella ns. hhuijaa. Niin olin tuon 2-viestin kirjoittanut. Saakohan tästä mitään selvää?

Vierailija
5/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen vanhaan opetettiin kauppiksessa konekirjoitusta. Ei siinä paljon ehtinyt katsomaan kuin tekstiä, mitä kirjoitti. Opetetaanko missään enää näppiksen käyttöä? Vai opitteko te nuoret sen ihan itsekseen?

T. Mummi, joka on osallistunut niinkin vanhanaikaisiin kisoihin, kuin konekirjoitus. -70 luvun jälkeen on on vaan näitten kirjainten paikkaa jostain syystä vaihdettu kaksi kertaa. Esim. Jkl. On nykyään jklö.

Vierailija
6/6 |
30.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen -76 syntynyt ja vuonna 1991 otin konekirjoituksen valinnaisaineena yläasteen kasilla. Silloin opin tämän kymmensormijärjestelmän, eli näppäimistöön katsomatta kirjoitan supernopeasti ihan mitä vain kymmenellä sormella. Pakko sanoa, että tämä taito on ollut erittäin tarpeellinen koko elämäni ajan ihan jo toimistotöidenkin takia, saatikka vapaa-ajan nettisurffailuun.

Tämän taitoni takia suosin ihan fyysistä näppäimistöä, en tykkää tableteista, koska koen tabletilla olevani kuin kala kuivalla maalla tökkien yhdellä sormella ruutua superhitaasti - ei mun juttu lainkaan.

Silloin 1991 oli ikivanhat 60-luvun sata kiloa painavat kirjoituskoneet ja sai käyttää sormivoimaa, että sai lyötyä kirjaimia pohjaan. Joskus harvoin saimme käyttää atk-luokkaa ja kokeilla miltä tuntuu kirjoittaa kevyellä näppiksellä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi viisi