(kuntouttava) työnteko vs. lusmuilu
Täytyy nyt kyllä sanoa että jestas mikä p*ska systeemi tämäkin on kun vaihtoehdot kuulin.
Kuntouttavaan työntekoon väh. 6h/pvä pääsisi heti, mutta palkka on 9e/pvä ja maksimissaan saa tehdä vain 3pvä/vko.
Toimeentulotuella lusmutessa kotona sohvalla käteen jää ehkä satku vähemmän kuin "kuntoutuksessa" paiskiessa.
Arvatkaa aionko liikauttaa eväänikään ja lusmuta muiden verorahoilla kunnes löydän oikeita palkallisia töitä (mitä ei muuten ole löytynyt ja tilanne on muutenkin aivan surkea näillä main) päästäkseni takaisin työelämään, vai menenkö kuntouttavana halpatyövoimaksi?
Kommentit (8)
Ja jos käy yhtenä tai kolmena päivänä viikossa niin muina päivinä jaksanee hakea niitä oikeita töitä, ei siellä mitään ojia kaiveta.
Aina kannattaa miettiä elämää eteenpäin, kuntouttavan työn kautta saattaa tulla myös se oikea työpaikka.
Vierailija kirjoitti:
Aina kannattaa miettiä elämää eteenpäin, kuntouttavan työn kautta saattaa tulla myös se oikea työpaikka.
Inflaatio.
Kukaan ei enää usko, että harjoittelut (ilmaisia aina nykyään) tuottaisi työpaikkoja.
Että kuntouttava toiminta tuottaisi työpaikkaa.
----------------
Ne ottaa vain uuden ilmaisen orjan.
-
Suomessa on 10 vuotta vähintään ollut 500 000 työtöntä ja ei vaikuta, että muuttuisi mihinkään.
Vähintään 6 tuntia? Eikö se minimi ollut 4 tuntia (tai 4,5)?
No, onhan se satkukin iso raha työttömälle. Lähtisin mielelläni puuhastelemaan jotakin mutta en kyllä kuudeksi tunniksi päivässä.
9e päivä?? Naurettavaa. Kolme-neljäkymppiä esim 5h työstä voisin harkita parina päivänä viikossa.
Vierailija kirjoitti:
Aina kannattaa miettiä elämää eteenpäin, kuntouttavan työn kautta saattaa tulla myös se oikea työpaikka.
Hah, hah, hah. Jos kerrot olevasi kuntouttavalla voit unohtaa oikeat työt. Ennemmin kannattaa sanoa olevansa tuyötön kuin kuntouttavalla töissä. Työnantajien käsitys on että ihmisessä on jotain vikaa kun se on kuntouttavassa työssä.
On kai se parempi pelkästään kuluttaa yhteisiä verorahoja kuin kuluttaa yhteisiä verorahoja JA viedä joltakulta palkallinen työ alta.
Jaa, mä taas käyn siellä oikein mielelläni kun vaihtoehto on olla yksin kotona. En tosin olekaan käytännössä työkykyinen, joten minua se kyllä kuntouttaa. En pidä sitä oikeana työnä.