Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Basilika yrttilaatikossa - selittäkääs mulle yksi juttu

Vierailija
11.06.2017 |

Olen aina ihmetellyt basilikan kasvatuksessa yhtä asiaa, yrttejä olen kotikasvattanut jo vuosikausia. Voisiko joku selventää minulle?

Eli kun ostan tai kasvatan valmiin ja muhkean basilikan taimen, ja istutan sen yrttilaatikkooni, olisiko tarkoitus taimen viereen ja ympärille kylvää basilikan siemeniä koko satokauden ajan?

Kun ei ainakaan ne minun basilikani tee enää ikinä uusia varsia, vaan ainoastaan kasvattavat niitä olemassaolevia valtavan korkeiksi puumaisiksi tikuiksi jotka kukkivat. Itse sato jää mielestäni suppeaksi.
Pitäisikö siis sen basilikataimen viereen ja juurelle kylvää uusia siemeniä itämään ja kasvamaan että saisi tuoretta kasvua koko kesän ajan? Eli taimen lisäksi kannattaisi ostaa ja istuttaa aina myös itämättömiä siemeniä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun kannattaisi leikata niitä varsia pitkin kesää niin pääsisi kasvattamaankin uusia...

Vierailija
2/4 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen selvinnyt (yhden ihmisen talous) yhdellä basilikalla koko kesän. Basilika kasvaa valtan isoksi ja haaroo paljon, kun otan lehtiä/oksia  ruokiini.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suurin virhe on nyppiä pelkästään niitä lehtiä. Kun lehdet lähtee, niin kasvi kasvattaa pelkkää vartta.

Eli kun otat lehtiä ruokaa varten, niin leikkaa samantien se koko oksa juuresta asti pois.

Vierailija
4/4 |
11.06.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla sama ongelma. Just tuo puumaisuus ja basilikan kukkiminen. Lisäksi tuntuu, että iso osa varsista kärsii/tummuu/surkastuu ennen aikojaan. :(

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan neljä