Työnantaja maksoi lomarahat tuplana
Ei lähdetty Sipilän kiky-kyykytykseen mukaan, eli ei koskettu työaikaan tai korvauksiin. Sen sijaan hyvän alkuvuoden tuloksesesta kiitoksena työnantaja maksoi lomarahat tuplana :)
Veikkaanpa että oma työnanataja on nyt saanut aika ison etulyöntiaseman kilpailijoihin nähden. Porukka on melko motivoitunutta paiskimaan töitä :)
Kommentit (13)
Montako työntekijää teille on palkattu tänä vuonna? :) Onko työntekijöitä riittävästi? :) Joudutteko tekemään paljon ylitöitä? :) Olettko saaneet palkan korotuksia? :) Saaneet pitää esim. ylityövapaita? :) Millaiset työterveys, yms sellaiset palvelut teillä on? Tarkoaako työnantaja esim. vakuutuksen myös vapaa-ajalle? :) Onko palkkanne kilpailukykyinen suhteututtuna alan palkkoihin? :) Kuhan tässä yritän kysyä jotakin saadaksesi keskustelun aihetta. :)
Kuules sinä sielä joka tavallaan, et ehkä tahallaan vi**uile niin kyllä meidän porukkakin on tehnyt loistavaa ja tehokasta tuottavaa työtä.
Mutta mutta... koskaan emme ole saaneet mitään ylimääräistä tililemme, hyvä jos kiitostakaan. :(
Hyvä jos firmasi kunnioittaa työntekijöitään , hieno homma todellakin.
Meillä työntekijöitä kannustetaan kuukausittaisilla tulospalkkioilla ja vuosittaisilla tulosbonuksilla, johon suhtautettuna tuplalomarahat on suolarahoja. :)
Kiva! Tämä varmasti ilahduttaa kaikkia niitä pienituloisia, joilta lomarahat leikattiin. Laita osoite niin he varmaan lähettää kiitoskortin.
Joko teit facebook jaon ja soitit iltapäivälehtiin? :) Niissä on nyt ollut paljon juttua, kuinka tiukoille ihmiset on vedetty lomaraha leikkauksista johtuen. He varmasti ilahtuisi tälläisestä uutisista ja heillä olisi tämän uutisen myötä iloisempi kesä.
Meillä saa bonuksena huudot pomolta aina silloin tällöin.
Missä vika? Tunnepuolen köyhyydessä? Kyvyttömyydessä asettua toisen asemaan? Vai oletko yleisesti välinpitämätön, että oikein hierot hymiöinesi suolaa ihmisten haavoihin?
Vierailija kirjoitti:
Kiva! Tämä varmasti ilahduttaa kaikkia niitä pienituloisia, joilta lomarahat leikattiin. Laita osoite niin he varmaan lähettää kiitoskortin.
Mistään ei voi iloita, koska joku on jossain surullinen ja pahoittaa mielensä. Niin niin.
ei ap.
Lomaraha ymmärretään usein väärin. Lomarahalla tarkoitetaan vanhentunutta termiä lomaltapaluuraha, joka maksetaan lomalta paluun jälkeen. Lomaraha on noin puolet loma-ajan palkasta. Jotkut työnantajat ymmärtävät loma-ajan palkan lomarahaksi. Loma-ajan palkka vastaa sitä rahamäärää, joka maksetaan loman pituiselta työssäoloajaltakin. Lomarahaleikkaukset koskivat ainoastaan julkissektorin työntekijöitä.
Oletko varma ettei ollut lopputiliraha? XD
Voisitko perustella mihin perustuu veikkauksesi? Työnantajasi tehnyt jotain ainutlaatuista, että se ei ole mahdollista muualla?
Pete Cunstersheim tai Pertti Vittula
Ok