Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

6+ kk pojalle kiinteistä kova, musta kakka useassa erässä! Neuvoja!

28.03.2006 |

Eli 6kk iässä aloitttiin soseet ja edelleen imetän. Nyt kakkaa tulee tosi pienissä erissä ja äheltää ja äheltää ja pikku papu tulee. Se on tummaa ja suht kovaa. Eli ilm. liian vähän nesteitä?



Kokeilin luumua ja annan vettä ruuan kanssa, imetyket väleissä. Ei ole hirveesti jeesannut. ONKO MUITA KOTIKONSTEJA, ENNEN KUIN KOKEILEN LEVOLACIA?? Pitäiskö suosia nyt VAIN joitain tiettyjä ruoka-aineita? Mikä pehmittää ulostetta?



Lisäksi pulauttelee, mutta se johtuu ilm. siitä kun äheltää mahallaan lattialla reippaan ruokailun jälkeen. Vai voisko olla esim. refluksia? Onko kokemuksia, pulautteleeko teidän lapsenne ruokailujen jälkeen? vinkkejä??



Kiitos jo etukäteen = ))

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

moi!



meidän typyllä meni masu kovalle alkuun perunasta. annoin vaivaan luumua ja mallasuutetta. meni pari päivää ennen kuin kakka muuttui löysemmäksi. kaikilla ei valitettavasti noi " löysennyslääkkeet" auta samantien.



sitten jonkin aikaa välttelin perunan antamista ( ja kaupan hedelmäsoseiden joissa on käytetty perunatärkkelystä). eikä massu ole uudelleen mennyt kovalle.











Vierailija
2/7 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin esikoisellamme oli juuri noita pieniä papanoita mutta kyllä kahdella pienelläkin on enemmän tai vähemmän ollut kakka-ongelmia...



meillä ei auttanut mikään muu kuin runsas juominen. Eli kauheasti vettä tai jotain vauvamehua tai vastaavaa niin helpottaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
28.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tutulta kuulostaa... Vältä perunaa, anna luumusosetta ruoan päälle, juota vettä, käytä maitohappobakteereja.

Suosi kuitupitoisia kasviksia kuten porkkanaa.

Vierailija
4/7 |
29.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä peruna ja banaani pois. Parsakaali ja kukkakaali auttaa vatsan toimintaa. Luumun lisäksi myös ruusunmarjalla suotuisa vaikutus.

Vierailija
5/7 |
29.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

sana maissi, niin maha jumii. :) Maissivelli teki aikanaan samaa, tosin se oli vain plussaa kun sai maitokakan vähän paksummaksi. Mutta kiinteiden aloituksen jälkeen ei ole maissia kärsinyt antaa missään muodossa, tai kakka on tosi tiukassa.



Perunan olen aina antanut porkkanan seassa, koska ei perunaa paljaalteen suostunut syömään, joten se ei ainakaan tässä muodossa ole mahaa kovettanut.



Päärynä auttaa meillä aika hyvin löysyttämään mahaa, luumusta saadaan vain ilmavaivoja. :)

Vierailija
6/7 |
29.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä myös vatsa tosi kovalla kiinteiden myötä, luumua annetaan joka päivä ja selkeesti helpottaa. Voi sekottaa myös puuroon, plus ainakin Netslen sose on sokeroimaton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.12.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulostuslääkitys ja nopeasti!