Erityislapset kirkossa, onko niiden pakko?
Lapseni käy erityiskoulua ja taas perinteiseen tapaan yhdistetty kirkko ja kevätjuhla. Tilaisuus ei ole mitenkään hiljainen, vähän joka toinen hyörii ja pyörii penkissä, virsille taputetaan ja välillä itketään ja kiljutaan. Sitten on joukossa muutama, joka itkee hysteerisesti koko tilaisuuden ajan. Kuulosuojaimetkaan ei auta. Pahimpia hetkiä on ne kun kanttori vetää korkealta ja kovaa. Välillä lasta viedään pois rauhoittumaan, mutta huuto alkaa heti palatessa. Säälittää näiden puolesta, että miksi heidän on pakko olla paikalla, ihan hirveän ahdistavaa ja stressaavaa varmasti näille ääniyliherkille!
Kommentit (13)
Ääniyliherkille laitetaan kuulosuojaimet tilaisuuden ajaksi.
Käytöshäiriöisille joilla esiintyy rauhattomuutta on henkilökohtainen avustaja rauhoittamassa.
Kirkko ei voi olla vain "normaaleille" lapsille.
Vierailija kirjoitti:
Ääniyliherkille laitetaan kuulosuojaimet tilaisuuden ajaksi.
Käytöshäiriöisille joilla esiintyy rauhattomuutta on henkilökohtainen avustaja rauhoittamassa.
Kirkko ei voi olla vain "normaaleille" lapsille.
No tälläkin oli sekä kuulosuojaimet että avustaja, mutta huusi silti. Ja kolmasosa porukasta sellaisia, jotka ei ymmärrä tilaisuudesta mitään..
Ottavat myös sanotut asiat liian konkreettisesti. Voivat vaikka traumatisoitua siitä, mitä pappi puhuu. Kyllä se kirkossakäynti kotona kuuluu. Pitäisi olla järki näissä asioissa.
Tässä taas huomataan uskovaisten suvaitsevaisuus!
Ehkä pitäisi vähän muokata tilaisuutta heitä varten vaikka toki on aiheellista kirkkoon tutustua. Ehkä sellainen tutustumiskäynti poistaisi jännitystä, jossa esitellään urut ja paikat heille.
Vaikea käsittää, että kirkossa on pakko käydä erityislasten kanssa ihan vaan koska kirkko, vaikka osa lapsista siitä kärsii ihan suoranaisesti. Jos se nyt on pakko joku kirkollinen tapahtuma saada heillekin ympättyä, niin eikö voisi pitää erillisen, hiljaisemman ja rauhallisemman tilaisuuden siellä kirkossa ilman urkumusiikkia ja kovaäänistä laulua tai hämmentäviä raamatuntekstejä. Tai ihan vaikka seurakuntatalolla joku esim. Isosten tai nuoriso-ohjaajien järjestämä erityislapsille sopivampi leppoisa ja rauhallinen tilaisuus. Kannattaa antaa palautetta seurakuntaan, tämähän olisi ihan järjesteltävissä varmasti.
Ottakaa yhteyttä seurakuntaan ja kertokaa ongelmista. Myönnän, että minäkään en ennen tätä juttua tajunnut, että erityislapselle voi esim. urkujen ääni olla pelottava. Seurakunta voisi hyvinkin olla halukas järjestämään paremmin sopivan tilaisuuden, jos heille kerrottaisiin toiveista. Toki on varmasti niitäkin, joiden mielestä on syrjivää, jos erityislapset eivät pääse samaan kevätkirkkoon normaaliopetuksessa olevien kanssa.
Typerää huuhaata antaa kuvaa, että kanttori vetää kovaa ja korkealta ja pappi traumatisoi. Seurakunta räätälöi tilaisuuden sopivaksi, jos vain koulu antaa tietoja, mitä pitää ottaa huomioon. Uruilla voi soittaa paljon hiljempaa kuin pianolla tai voidaan käyttää kitaraa, kanteletta tai laulaa ilman säestystä. Ja pappi ei varmasti puhu mitään pelottavaa. Ainakin Helsingissä asiat hoidetaan näin.
Yli sadan koulukirkon kokemuksella voin kertoa, että kukaan ei ole tilaisuuksissa huutanut. Normaaliin kirkkoon tulevat he, joille se ei liian vaikeaa ja muille pidetään erityyppisiä tilaisuuksia. Jos seurakuntaa valmentamatta peruskirkkoon tuodaan lapsia, joille se ei sovellu, NIIN VIKA ON KOULUN.
Kertokaasn yt että mitä järkeä on viedä lapsia ja eritoten "erityislapsia" jonnekin hihhulien aivopesutilaisuuteen?
Pääseekö siten varmemmin taivaaseen eikä joudukaan helvettiin vai mitä?
Nää aivopesusta puhujat!! Koska olet viimeksi käynyt kirkossa? Et taida tietää, mistä puhut. Yksittäinen palstahihhuli on kai sulle synonyymi kirkolle. En mäkään sano jalkapallo-ottelua huligaanibileiksi, jos en ole koskaan ottelussa käynyt.
Vierailija kirjoitti:
Nää aivopesusta puhujat!! Koska olet viimeksi käynyt kirkossa? Et taida tietää, mistä puhut. Yksittäinen palstahihhuli on kai sulle synonyymi kirkolle. En mäkään sano jalkapallo-ottelua huligaanibileiksi, jos en ole koskaan ottelussa käynyt.
En vaan tajua mitä järkeä on puolustuskyvyttömille kertoa satuja ja pakottaa osallistumaan epämääräisiin palvontamenoihin.
Mieluummin veisin heidät ulos puistoon tms.
Mun lapsen ei tarvinnut, vaikka opettaja itse oli uskovainen käsittääkseni. Kuulin asiankin toiselta opettajalta, joka asui naapurissani, ei muutoin tuonut uskoaan mitenkään esille. Uskonnon opetti kuten muutkin opettajat. Oman lapsen erityisluokka oli kyllä ns. rauhalllinen luokka, jossa olikin paljon rajatapauksia ja suurin osa heistä on selvinnyt työelämään, mutta siitä huolimatta heitä ei kirkkoon viety. En ole kyllä varma, kävikö koko koulu ollenkaan, tavistenkaan puolelta.