Ensimmäinen lumisade kesäkuulle
Kivasti pyryttää lunta täällä Tampereella juuri kun kesäkuun puolelle päästiin. Voisi varmaan alkaa harkitsemaan vakavasti ulkomaille muuttamista.
Kommentit (13)
Vielä on matkaa toissavuoteen. Silloin tuli juhannusviikolla räntää Uudellamaalla.
Jyväskylän tienoolla tuli räntää pari tuntia sitten. :(
Oi kuin ihanaa. Meillä stadissa tuli vaan raekuuro. No talvitakissa lähden ulos kumminkin. Tuuli on sen verran navakka. Mietin vielä kenkäosastoa: kehtaisko laittaa talvisaappaat?
Hieman huolissani olen lokinpoikasista, jotka juuri kuoriutuivat naapuritalon katolla. Pienet kaksoset. Näin toissapäivänä kun viipeltivät pitkin kattoa, untuvikot. Kai ne selviää?
Mikään sää ei saa suomalaisia luopumaan harha-ajatuksesta, että Suomen kesä muka olisi lämmin ja aurinkoinen. Eihän se ole. Suomi on maailman pohjoisin maa, jossa kesä on tyypillisesti lyhyt, viileä ja sateinen. Lähes joka kesään mahtuu myös joitakin aurinkoisia ja lämpimiä jaksoja, joiden perusteella kuvitellaan että tällaista se kesä oikeasti on.
Suomen kesä on kaunis ja vähäluminen.
No, paskat säät ovat onneksi vain yksi negatiivinen asia Suomessa. Ajatella, jos kaupan päälle tulisivat sikakova verotus, ihan vitun kalliit vuokrat/asunnot, rahan heikko ostovoima, murjottavat sisäänpäinkääntyneet itsekseen kadulla jupisevat ihmiset ja valtion holhoava alkoholipolitiikka. Silloin vasta vituttaisikin! :)
Tämä on lottovoitto josta pitää maksaa extraa.
Oulussa tullut rae- ja räntäkuuro navakan tuulen mukana...
Minä olen huomannut, että näin työttömänä ei ole väliä, millainen sää on. Nyt kun ei ole pakko mennä odottamaan bussia kaatosateeseen tai pakkaseen, niin surkeatkin säät kestää paremmin.
Vierailija kirjoitti:
ihan normaali kesäinen sää.
Muuten kyllä, mutta lämpötila on epätavallisen alhainen. Normaali kesäkuun alun sää menee Etelä-Suomessa näin: kohtalaista luoteistuulta, ajoittaisia sadekuuroja, päivän ylin lämpötila 14-17 astetta.
Se on rankaisu synneistänne.