Kuinka kauan synnytys voi kestää lapsivesien menon jälkeen? EV
Kommentit (15)
kesti 2,5 vuorokautta vesien menon jälkeen ennenkun vauva syntyi!
Kolmannessa kesti 19tuntia vesien menon jälkeen, ennen kuin lapsi syntyi. Mulla oli silloin b-streptokokki, mikä aiheutti ennen aikaisen synnytyksen. Onneksi lapselle ei siitä tullut ongelmia.
Mulla meni vedet klo 6.oo ja lapsi syntyi sektiolla klo 22.00 tasan.
tosin kunnon supistukset alkoivat vasta n. 5 h ennen lapsen syntymää
Jos vedet menee ennenaikaisesti, yritetään tietenkin estellä lääkkeillä. Ilmeisesti tarkoitit kuitenkin tilannetta, jossa raskaus on täysiaikainen. Silloin riippuu paljon siitä, supisteleeko ja kuinka paljon. Joskus synnytys saa vauhtia vedenmenosta ja vauva voi syntyä nopeastikin. Jos taas vedet menee, eikä supistuksia ala kuulumaan, joudutaan synnytys käynnistämään. Jos mitään riskitekijöitä ei ole (tulehdusarvot normaalit, lapsivesi normaalia ym.), yleensä voidaan odotella vuorokausi, ennen kuin aletaan käynnistämään. Synnytyksen käynnistymistä on mahdotonta sanoa tarkkaan. Joskus päädytään sektioon, kun synnytys ei käynnisty tai tulee komplikaatioita.
Multa ainakin sitä tuli ryöppyämällä moneen otteeseen ja naikkarilla ainakin sanottiin, että vuorokauden siällä lapsen tulis olla ulkona.
Multa ainakin sitä tuli ryöppyämällä moneen otteeseen ja naikkarilla ainakin sanottiin, että vuorokauden siällä lapsen tulis olla ulkona.
Jos lapsivesi on väritöntä, ei siis vihertävää/vihreää, silloin se on normaalia. Jos tulehdusarvot äidillä on normaalit ja lapsella sydänkäyrä normaali, silloin yleensä voidaan odotella. Tietämättä sinun tilanteestasi en pysty kommentoimaan, mutta eiköhän siellä ole tehty paras arvio sinun tilanteestasi ja toimittu sen mukaan.
Naikkarilla ei kauheasti jäädä odottamaan, sillä vesien menohan lisää vauvan tulehdusriskiä. Tietysti toi 24 h ei ole kiveenhakttu, mutta ohjenuorana niillä. Minunkin synnytystä nopeutettiin, vaikka kaikki oli ok. Sektioon jouduttiin sikiön virheasennon vuoksi, vauva juuttui kiinni synntyskanavaan.
Juuri sen takia niitä tulehdusarvoja seurataan, jotta tulehdusta ei pääsisi syntymään. Synnytyksen nopeuttaminen itsessään voi taas johtaa uusiin ongelmiin, jos kohtu ei ole vielä valmis synnytykseen. Jokaisessa sairaalassa on tietenkin omat ohjesääntönsä ja siellä punnitaan asian hyödyt ja haitat.
tapauskohtaista, mutta äidille aloitetaan antibiootit 12 tunnin kuluttua vesien menosta.
Minulla vedet meni 41+2 iltapäivällä (ei mitään supistuksia tms), käynnistettiiin seuraavana aamuna.
Käynnistys aloitettiin noin 30 tunnin kuluttua. Eli Naikkarilla kyllä odotellaan jos kaikki näyttää olevan hyvin.
Vedet meni mutta supistukset eivät alkaneet itsestään. Oksitosiinitipalla sitten käynnistettiin synnytys ja saatiin kakara ulos. :)
Sitten leikattiin, koska tulehdusarvot oli korkealla.
Oksitoonitippa oli käytössä viimeisen vrk:n aikan, mutta synnytys pysähtyi silti.
Tämä siksi, ettei synnytys edennyt laisinkaan.