Miehen hygieniattomuus - kissankakkalapio pöydällä jne!!
Meillä on pieni vauva ja mies ei ymmärrä sitä, kuinka tärkeää edes alkeellinen hygienia olisi. Esimerkiksi kaupasta tullessaan ei pese käsiä, pitää aina muistuttaa. Vaihtoehtoisesti pesee kyllä kädet, mutta tehtyään ensin monta muuta asiaa, esim. voideltuaan leivän tms. Ei käsien pesulla kuulemma ole kiire?! Mikä järki sitten enää pestä käsiä, kun on kosketellut jo kaikkea, vauva mukaanlukien (en voi aina olla vieressä vahtimassa että pesee heti kädet).
Meillä on viljakäärme ja hygienia sitä käsiteltäessä olisi tärkeää, sillä se voi kantaa salmonellaa yms. Kerran mies siivosi viljakäärmeensä terraariota ja nosti äkäisen käärmeen patakintailla. Ei siinä mitään, mutta seuraavaksi lounasta tehdessään yllätin miehen nostamassa uunivuokaa samaisilla patakintailla!! Aloin raivota että tajuaako, että niillä on kosketeltu käärmettä joka voi kantaa salmonellaa yms, ja kintaat eivät todellakaan kuulu keittiöön, saati kosketuksiin ruuan kanssa ennen kuin ne on pesty. Olin kuulemma taas vaan liian tarkka?!
Ja sitten se kaikkein inhottavin mitä on käynyt: Mies siivosi kissamme vessaa lapiolla, lähti sitten viemään roskia ja huomasin keittiön tasolla tämän lapion jolla juuri oli nostellut kissan kikkareita?! Mies nauroi erehdykselleen, mutta ihan oikeasti, miten joku voi olla noin tyhmä ja huolimaton??
Huomautettakoon, että en ole mikään bakteerikammoinen tms, mutta mielestäni tällaiset asiat menevät mielestäni aivan yli. Miehen mielestä "nalkutan turhasta"?! Miten saan hänet tajuamaan, että noudattaisi edes perushygieniaa? Varsinkin nyt, kun talossa on vauva!!
Kommentit (5)
Hyi yök. Ihme sikailua, kyllä nyt normaalitasoisesta hygieniasta aikuisen ihmisen täytyy osata pitää huolta.
Vierailija kirjoitti:
Olet bakteerikammoinen ja nalkutat turhasta. Piste.
Susta on ihan ok esim tuo kissankakkalapio keittiön tasolla?! :o
-Ap
Bakteerikammoisista on aina oma hupinsa, mut ei sellaista ihan lähelleen halua. Ei ainakaan omaan kotiinsa.
Tuli mieleen vain toi Tahdon asia, jossa Helena siivosi hätäpäissään kämppäänsä, kun oli kutsunut porukkaa kaljoo kittoomaan, ja jätti siinä touhussa WC-harjan pöydänkulmalle. Ja tietysti Anoppi from Hell osui paikalle päivittelemään keittiön kauheaa siivoa ja alkaa topakasti pesemään sitä uunia sillä WC-harjalla.
Anoppi from Hell on muutenkin sarjan ylivoimaisesti paras hahmo. Näin kaukaa ihailtuna.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olet bakteerikammoinen ja nalkutat turhasta. Piste.
Susta on ihan ok esim tuo kissankakkalapio keittiön tasolla?! :o
-Ap
En minä sitä sano, etteikö ole ällöttävä ajatus kissankakkalapion jättäminen keittiön pöydälle. Ei silti ole mitään järkeä ylireagoida. On suunnilleen miljoona kertaa todennäköisempää kuolla liikenneonnettomuudessa kuin lemmikkikäärmeestä tulleen salmonellan aiheuttamaan ruokamyrkytykseen. Hyvillä mielin kuitenkin autolla kuljette paikasta toiseen. Hygienia etenkin keittiössä on tärkeä asia. Maailma ei silti siihen kaadu vaikkei keittiö steriilin leikkaussalin vaatimuksia täytä. Turha stressi on haitallista sekin. Jos jokaisesta tämäntapaisesta pikkuasiasta alkaa vanne kiristämään päätä niin elämästänsä tekee ihan liian masentavaa.
Olet bakteerikammoinen ja nalkutat turhasta. Piste.