Juoppojen hoito vie päivystysten henkilökunnan ajasta valtavan osan ja yhteiskunnalle tulee todella kalliiksi
Juoppojen hoito vie päivystysten henkilökunnan ajasta valtavan osan ja yhteiskunnalle tulee todella kalliiksi
klo 10:08 | 28.5.2017
Tuo uutinen ei ollut itselle uutinen, koska senhän näkee jokainen viikonloppuna päivystyksessä käynyt!Juomisen lisääntyminen ja väkeviin siirtyminen maksaa yhä enemmän veronmaksajille.
Sivut
Syynä on se, että nelonen pitää hakea kalliilla alkosta. Samalla tai sen sijaan napataankin kossua.
Kun nelosta saa tulevaisuudessa halvalla marketista, suomalaiset raitistuvst kun väkevien kulutus laskee.
Tästä oli jo palstalla keskustelua ja se meni siihen, että ei saa puhua alkoholin vaikutuksen alaisena sattuneista tapaturmista, jos ei puhu ylipainoisten terveysongelmista samalla ja kysyttiin halutaanko kieltolaki takaisin.
Tarkistakaa faktat. Väkevien juomien ja alkoholin kokonaiskulutus on ollut laskussa jo kymmenkunta vuotta peräkkäin!
Päivystyksessä pitäisi olla lapsille oma osasto, lasten ei tee hyvää jonottaa juopuneiden kanssa, ja lääkäreitä lisää, niin alkaisi asiat toimia.
Päihdehoitoon ei saa laittaa pakkohoitona. Kun tämä laki muuttuisi, muuttuisi myös monen juopon ja narkomaanin elämä.
Suomessa hyyssätään alkoholisteja ihan liikaa! Siis juuri päivystyksissä kuvataan saman juopon päätä viikosta toiseen, kun oli taas humalassa liukastunut. Kotihoidon resursseja menee siihen, että alkoholistin roskat viedään ja tehdään kauppatilaus. Raukka ei saa ruokaa mistään, mutta kummasti viinaa ilmestyy jääkaappiin.
Humalaiset ovat siitä ongelmallinen potilasryhmä, että heitä ei oikein mihinkään haluttaisi.
Poliisit eivät yleensä enää vie juopuneita putkaan, koska eivät halua ottaa sitä riskiä että ihminen kuolee sinne viinapäissään.
Poliisit tuovat nämä sankarit sitten siihen ainoaan paikkaan eli päivystykseen. Jossa heitä on pakko hoitaa.
On totta että örisevät juopot vievät turhaan paljon resursseja muutenkin niin kiireisestä päivystyksestä.
Mutta ei ole muutakaan paikkaa, mihin heidät viedä. Ja kuka haluaisi ottaa vastuun siitä, että ihmiset jätettäisiin hoitamatta ja sitten alkoholin aiheuttamat kuolemat lisääntyisivät?
Tätä on hyvinvointivaltio tänä päivänä. Vähillä resursseilla hoidetaan kaikkia. Niitäkin, jotka ovat itse aiheuttaneet tilanteensa eli juoneet itsensä niin kovaan humalaan, etteivät selviä ilman valvontaa ja huolenpitoa.
Täyttä soopaa. Neloseen paluu on paluu 80-luvulle. Silloin iso tuoppi oli aina nelosta. Haitat moninkertaistuvat kun kaljakeissi ostetaan nelosena. Lisäksi ostetaan ne viikonloppuviinat päälle.
En usko hetkeäkään - siitä alapeukku.
Osto on siirtynyt aikoja sitten jo Viroon, nettiin ja lisänä on nettiaikana helpommin saatavat muut päihdyttävät aineet (huumeet).
Kulutus on lisääntynyt.
Alkoholin kokonaiskulutus on Suomessa korkealla tasolla verrattuna muihin Pohjoismaihin. Väkevät oluet ja limuviinat tuotuna jokaiseen ruokamarkettiin lisää suoraan niiden kulutusta ja alkoholihaittojen kustannuksia. Etanoli on etanolia kaljaankin sekoitettuna!!
Marketista ei tule saamaan väkeviä, vain limuviinaa. Ei ehkä sitäkään kun kepu vatuloi jo päätetyn asian kanssa.
Jutussahan peräänkuulutettiin kovasti selviämisasemia kuntiin, jottei kallista päivystystä kuormiteta. Soten pitäisi tehdä tälle jotain, mutta juoppppja kukaan ei halua kontolleen.
Onneksi vatuloi. Kokoomus haluaa tappaa ihmiset ja heikoimmat kansanosat viinaan, jottei tarvitse tarjota työtä ja ihmisarvoista toimeentuloa. Kepun sosiaalisiipi ja kaikki lääkärijärjestöt vastustavat vapauttamista. Persujen aivoissa vapaasti saatava viina kelpaa, kunhan muut maksavat viulut!!
Viron tuonti ei ole tilastoissa. Haitat pitäisi periä alkoholin hinnassa. Jos kossupullo maksaisi satasen, joutuisi näkemään jo vaivaa sen hankkimiseksi.
Se on hyvin pieni osa kuluttajista joille se alkoholi on ongelma ja jotka tarvitsevat apua. Suurin osa ei kuormita mitään ja suurimmalle osalle ei ole mikään ongelma. Eli kannattaisi keskittyä ihan siihen ongelmaan eli näihin tapauksiin eikä huudella alkoholin vikaaaa kun se ei mitään auta.
Mitä sitten jos alkuinnostuksessa juopot juovat itsensä hengiltä? Kyllä se siitä tasaantuu ja evoluutio hoitaa asian. Ehkä Suomestakin joskus tulee sivistysmaa ja alkoholiin suhtaudutaan kuten keskieuroopassa. Ehkä viimeistään siinä vaiheessa kun kirahvit elävät täällä metsiköissä luonnonvaraisena.
Juopoilla tosin on usein oikea syy, joka on pakko hoitaa, isoja haavoja. Toki juoppous altistaa noille päivystyshoidollisille vaivoille eikä sen takia voida jättää hoitamatta että on juoppo. Yhtä suuri ongelma on ns. uusavuttomat tai ihmiset, jotka eivät jaksa mennä terveysasemalle, kun on "helpompi" mennä päivystykseen. Päivystyshoidon kriteerithän eivät muutu ihmisen elämäntilanteen mukaan. Ihmisen työajat, auton käyttömahdollisuudet, lastenhoito yms eivät ole syitä joka liittyy mitenkään ihmisen vaivan kiireellisyyteen. Jos se olisi kriteeri, niin ikään ei toimisi...Tätä monikaan ei tajuta, vaan huutokonsertti alkaa. " Olen yksinhuoltaja, huomenna on kokous jne". Joo, ymmärrän, mutta päivystys toimii vain vaivojen kiireellisyyden mukaan. Mukavuussyistä ja käytännön asioiden helpottamiseksi voi käyttää yks. sektoria . Niin teen minäkin vaikka olen triage-hoitaja itse.
Jätettäisiin hoitamatta tai ainakin hoidettaisiin päihtyneet ihan viimeiseksi, jos selviävät hengissä siihen asti. Halvemmaksi tulee kuskata ruumispussissa pois päivystyksestä.
Puhut taas vastoin parempaa tietoa. Tutkimusten mukaan Suomessa on ainakin puoli miljoonaa alkoholin suurkuluttaja. Haitat ovat moninaiset työtehon alentumisena, krapulapäivinä, sairaslomina, puhumattakaan lasten ja muiden läheisten kärsimyksestä. Ns. sivistyneet juomatavat ovat useimmille vain sumuverho viinin jatkuvalle tissuttelulle ja krapulakaljoille. En keksi yhtään järkevää syytä, miksi nykyistä mallia pitäisi muuttaa.
Alkoholismi on sairaus. Jätetäänkö lihavat, tupakoitsijat jne hoitamatta...Kun lähdetään tuolle linjalle, niin rajan vetäminen on mahdotonta. Ortopedian puolella ainakin ärsytti liikalihavat nivelvaivoineen. Sinne ei ois päädytty, kun ois laihdutettu. Ja vaikka ortopedi ei suostunut leikkaamaan ennen laihduttamista, niin silti vaan jäkätettiin ja koetettiin vaihtaa lääkäriä. Kun ei mene jakeluun, ni ei mene.
Sivut