Onko yleistä että kynsinauhojen leikkaamisen jälkeen
jäljelle jäänyt kynnen kupeessa oleva nahka "koppuroituu" kuivaksi? Ihosta tulee valkoinen niistä leikatuista kohdista.
Miten tämän voisi ehkäistä? Kynsinauhoja on kuitenkin muuten "tarpeen" joskus leikata, jos aikoo laittaa kynsilakkaa.
Kommentit (8)
Ei ole normaalia leikata kynsinauhoja.
Kynsinauhoja ei ole tarpeen leikata. Ikinä.
Olen siis työntänyt kynsinauhat kynnen päältä taaksepäin. "Kasat" ja muut repsottavat osat olen sitten leikannut kynsinauhaleikkurilla.
ap
Ei mulle kyllä tule mitään valkoisia kuivia kohtia...
Osta kynsinauhanpoistajaa joka sulattaa kuolleen nahan pois ja pehmentää elävän niin että on helppo työntää pois kynnen päältä. Lempparini on Sally Hansenin.
https://uk.sallyhansen.com/nails/nail-care/cuticle-care/instant-cuticle…
Ihon leikkelemisestä jää taatusti paksuja kuivettuvia kohtia.
On olemassa ihan kynsinauhaleikkureitakin tähän tarkoitukseen (jollaista käytän). Miksi niitä myytäisiin, jos se olisi jotenkin vahingollista?
ap
Esim rakennnekynsiä tehdessä monesti leikataan kynsinauhoja ja se on ihan normaalia. Pitää vaan löytää se oikea kohta mistä leikata eli vain se ns kuollut kohta. Ja aina sen jälkeen kynsinauhaöljyä
What? Oliks tää joku vitsi?