Mitä tekisit teinin kanssa tässä(kin) tapauksessa??
Ei aina vedä vessanpönttöä, nytkin paskat siellä kivasti kellui ja kun huusin pojan (16v) vetämään, niin sanoin vain enkä vedä.
Kiukuspäissäni sanoin että saat mennä sitten muualle paskomaan jos et jätöksiäs osaa vetää. Mitä sinä tekisit jos teini ei suostu vetämään? Ei jaksais aina olla toisen paskoja vetämässä, jäätävä hajukin vessassa kun ne paskat on siellä jo varmaan tovin lilluneet. Tekis mieli näpäyttää oikein kunnolla jotta ymmärtäis että pitää tehdä mitä sanotaan ja mitkä on ihan yleisiä käytöstapoja.
Nyt kun näin kiukkuisena näitä miettii niin ajattelin jo että sanon että otan seuraavaksi kuvan ja lähetän luokkalaisille
Todella paha vaihe nyt menossa ja kaikenlaisia tällaisia juttuja päivittäin
Kommentit (5)
Hankala asia. VOi olla, että oikeesti ei vaan hoksaa vetää ( sinä tiedät voiko olla näin). Toinen vaihtoehto on, että tietää sun raivostuvan, kun jättää vetämättä. Kuuluu ihan murrosikään. Kiukustuminen ei kummassakaan tapauksessa auta.
Kokeile puhua rauhallisessa tilanteessa niinkuin järkevä aikuinen toiselle.
Niin ja nolaaminen ei kyllä auta asiaa yhtään.
Kerää ja vie joskus tyynylle jos ei muu tehoa :)
Vierailija kirjoitti:
Hankala asia. VOi olla, että oikeesti ei vaan hoksaa vetää ( sinä tiedät voiko olla näin). Toinen vaihtoehto on, että tietää sun raivostuvan, kun jättää vetämättä. Kuuluu ihan murrosikään. Kiukustuminen ei kummassakaan tapauksessa auta.
Kokeile puhua rauhallisessa tilanteessa niinkuin järkevä aikuinen toiselle.
On erittäin tunnollinen tapaus kaikessa joten en jaksa uskoa että ei hoksaisi vetää. Ollut aina ihan unelmalapsi, murrosikä vain saanut kaikkia uskomattoman ärsyttäviä juttuja aikaan.
Vessa on suurimmaksi osaksi pelkästään hänen käytössä, joten vois kyllä jättää ne paskat sinne pönttöönkin niin huomais aivan itse ettei oo mukavaa mennä seuraavalla kerralla. Ei auta puheet siitä, että se on muille inhottavaa, koska se hänellä varmaan on tarkoituksenakin. Esimerkki ei auta, paitsi negatiivinen, jos kävisin hänen käyttämässä vessassa paskalla ja jättäisin aina vetämättä, niin varmaan tajuaisi pointin
Nyt kiukku jo laantunut niin osaa taas ajatellakkin järkevästi :D
Jos äidille kasvatus on sama asia kuin näpäyttäminen, niin ei ihme, että nuori toimii noin. Omiani en ole ivannut ja sarkastisesti näpäytellyt, joten eipä ole jätetty vessaa vetämättä. Niin se metsä vastaa...