Nordea palvelumaksut
Paljonko teillä menee kuukaudessa palvelumaksuja? Miksi pankkitunnuksista menee maksu, vaikka on ottanut käyttöön pankkitunnus sovelluksen, eikä enää kotiin tule niitä pankkitunnuslappuja?
Kommentit (13)
Toki sitä 30 000 voi makuuttaa tililläkin mutta se ei ole kovin järkevää.
Mä oon Premium Banking -asiakas, joten ei varmaan paljon mitään.
Onko täällä joku joka olisi ihan "perusasiakas". Mulla menee 7,50 kuukaudessa. Vuodessa se on jo iso summa. Ap
Avainasiakkaana kaikki peruspalvelut ilmaisia, mutta MasterCard creditin tapahtumakyselystä maksan 0,75 e/kk.
Tai no ilmaisia ja ilmaisia... kun on lainaa tarpeeksi, niin kyllähän ne siitä omansa pois nyhtävät.
Vierailija kirjoitti:
Mä oon Premium Banking -asiakas, joten ei varmaan paljon mitään.
Samoin, ja multa menee sijoitusten hoitomaksu ja luottokorttilaskun erittelystä maksu, muu on ilmaista. Kuten tuolla toisella ylempänä.
En osaa ihan tarkkaan sanoa, mutta ainakin sijoittajalle jotain maksuja ja lainojenlyhennyksistä menee palvelumaksut.
Tunnusluvuista en ole koskaan maksanut, sillä aluksi olin check-in asiakas (alle 30-vuotias?), jolle ne olivat ilmaiset ja sitten otin asuntolainan, jolloin minusta tuli avainasiakas.
Luottokortin valitsin sen mukaan, mistä ei mennyt maksuja. Yritän välttää kaikkia ylimääräisiä maksuja.
Kysy Nordean chatissä, miksi maksat edelleen tunnuslukukortista.
Hyvä, kun muistit. Pitää nyt viimein hoitaa pankin vaihto.
5 palvelua esim näistä, ei pitäisi olla kenellekään työssä käyvälle haaste.
1. Luottokortti
2. verkkopankkitunnukset
3. kertasijoitus rahastoon (esim 500 € johonkin rahastoon)
4. kuukausisäästö rahastoon (esim 40e/kk)
5. arvo-osuustili
6. laina
7. joku vakuutus
Pankkitunnusten kuukausimaksu on sama, käytitpä tunnuslukukorttia tai -sovellusta.
Mulla menee tallelokeroon 7,50 /kk.
t.se Premium Banking -asiakas
0,75€/kk Mastercardin tapahtumakysely.
Olen avainasiakas
Meneekö sulla ap ihan täydet palvelumaksut? Tossa avainasiakkuuden ja perusasiakkuuden välillä on myös kanta-asiakkuus. Silloin pitää olla vähintään 6000 eur säästöjä/luottoja (ja 3:sta tuoteryhmästä tuotteita, mutta ne sulla varmaan onkin). Silloin säästää vähän mm. pankkitunnusten kuukausimaksussa ja käyttötilin kk-maksu jää pois.
Korttia voi kans miettiä, että voiko sen vaihtaa halvempaan. Debit-kortti on 50 snt halvempi kuussa kuin Electron. Luottokorteissa Stockan MC on kk-maksuton. Tosin siinä on isommat korot, jos maksaa osissa.
4,75 kuussa joista kaikki vapaaehtoista (sijoittajan palvelu+ luottokorttikysely). Avainasiakkuuteen tarvitaan 5 palvelun käyttöönotto ja muistaakseni joko 30 000 euron edestä sijoituksia tai velkaa.