Väitän olevani absolutisti, miten kaljaa jonne ei pamahda kukaan liian tuttu paikalle?
Haluan pitää absolutisti-imagoa töiden takia vielä yllä ennen ku tehdään jatkosopimus, mistä saisin illalla kaljaa niin ettei kukaan näe? Tai miten varmistan etukäteen/aikana että kaupassa ei ketään ole näkemässä? Kyseessä pieni paikkakunta.
Kommentit (26)
Saa sai sitä ostaa vaikka vappupirskeiden vieraille!? Jos joku tuttu tulee vastaan, niin ihan pokkana vaan, että vieraita tulossa ja ostat itelle vissyä. Voit vielä vaikkapa kysyä tuon tutun mielipidettä olutmerkin suhteen - "sinä kun et niistä mitään tiedä"! Jos alat luimistelemaan, niin heti jäät valheesta kiinni!
Sama xD en kyllä oikeasti ryyppää ikinä, mutta joskus juon yhden kaljan / siiderin, esim kerran vuodessa.. Silti sanon olevani absolutisti, koska muuten tyrkytys..
Haet kamaa ihan normaalisti kaupasta/Alkosta, ja jos joku kysyy/ihmettelee, sanot, että ostat illallisille, tuliaisiksi, kylääntuleville vieraille, synttärilahjaksi, tupareihin.
Naapurikylä on se oikea ohje. Tosin silloinkin on vaarana että törmää siellä samalla asialla oleviin. Toinen helpompi vaihtoehto on laittaa joku nuorempi kaveri hakemaan viinakset kylän kaupalta ja odotella itse autolla.
Ohis. Tiedän miehen joka palauttaa tyhjät tölkkinsä naapurikunnan kauppoihin:)
Vierailija kirjoitti:
Naapurikylä on se oikea ohje. Tosin silloinkin on vaarana että törmää siellä samalla asialla oleviin. Toinen helpompi vaihtoehto on laittaa joku nuorempi kaveri hakemaan viinakset kylän kaupalta ja odotella itse autolla.
Miks pitää olla nuorempi kaveri? Eikö vanhempi kaveri käy?
Väitän olevani harras kristitty ja pidän imagoa yllä. Oikeasti olen antikristus maan päällä.
Juo salaa eli selvästi ap on lipumassa "pelkästä" alkoholiongelmaisesta alkoholistiksi vaikka muuta väittäisi.
Piti lukea otsikko monta kertaa enkä silti ymmärtänyt.
Jos kaupalla on kotiinkuljetuspalvelu, käytä sitä
Naamioidu....ja hae itse..
- pyydä taksimiestä hakemaan
- aja lähikaupunkiin ja hae isompi erä kerralla.
- tee itse
Vierailija kirjoitti:
Miten kaljaa Jonne?
Miten kaljaa jonne naapuri tuttu näky. Kauppa vai naapurikaupunki ajaa illalla vai päivällä auto? Ei juoppo mutta.
Vierailija kirjoitti:
Miten kaljaa Jonne?
Jonne EI pamahda.
Missä tuppukylässä asut jos aina sattuu kaupassa joku tuttu paikalle.
Mulla olisi vielä laatikko kaljaa ja lonkeroa ja jotain jämä tölkkejä siideriä.
Jos ap on nainen ja asuu jossain lähellä voidaan juoda huomenna vaikka yhdessä,minä tarjoan,voin tuoda viiniä ja viinaakin jos haluat.
Niin siis alkoholisti en ole, ei edes riskiä siihen. Se ei ole se syy.