3-vuotias ei tee vieläkään pottaan...
Auttakaa ihan oikeasti! En jaksa enää kun 3-vuotiaani (juuri täyttänyt) ei tee vieläkään pottaan eikä haluaisi siihen edes istua. Olen kyllä kokeillut koko kesän. Saattaa istua mutta sitten ei tee mitään. Paitsi kakat tekee, kun huomaan, että kohta tulee. Mutta viikonloppuna mies alittoi lapselle vai alushousut ja kävi sanomassa vähän väliä hänelle, että "tule sitten kertomaan kun pissa tai kakka tulee". No, ei tullut. Tätä kokeiltiin pari päivää. Pissat tuli aina housuun. Ja kakkaa ei uskaltanut eilen tehdä ollenkaan, vaan teki yöllä. Eli onko tämä merkki siitä ettei ole vielä VALMIS pottailuun (pikkuveljensä tekee pissat pottaa, kohta 2v.)? Vai olenko aloittanut opettamisen liian myöhään?
Olen yrittänyt houkutella(kaanustaa tarroilla, jäätelöllä, karkilla, mutta ei.
Aloittaa päiväkodin taas syksyllä ja siellä "vihjattiin" että voisi kesällä opetella potalle. Mutta minkäs teet kun ei vaan tee??? Ei kai sitä voi pakottaakaa ettei tule mitään traumaa. Vai pitäisikö vaan jatkaa sitä, että laittaa vaan alkkarit jalkaan? Mitä te tekisitte? Olen vain niin väsynyt tähän (eikä mieskään auta).
Kommentit (10)
Ap:lle: Meillä kohta 3-vuotias, potalle/pöntölle on harjoiteltu "kausittain" 1,5-vuotiaasta saakka eikä vieläkään toimi. Jos on ilman vaippaa niin pissat on pitkin lattioita ja lapsi pahoillaan :/ Vanhempi lapsi oppi päiväkuivaksi parissa viikossa, ikää tuolloin 3v 2kk, joten toivo elää :)
Meillä kans 2v11kk poika ei millään haluais istua potalle tai pytylle. Välillä istuu tovin aikaa, mutta mitään ei tuu vaikka vaippa ois kuiva. Tarrat on palkintona, mut sekin on unohtunut. Olen sitä mieltä itse et pakottamisella siitä tulee vaan kammo lapselle. On pitkään kokeiltu ja välillä on hyviä jaksoja, mut nyt ei vaan tuu yhtään mitään. Mielellään ottaisin itsekin neuvoja vastaan.
äiti. talvella olin ERITTÄIN epätoivoinen esikoisemme kanssa, nyt taas äsken ihmettelin kun poika,- tasan 3 v.- kävi jopa ITSE pakottamatta tekemässä "ison pojan pissat" eli nosti pytyn kannen, renkaan, pissasi pyttyyn (meillä aika matala pytty) laski renkaat ja kannen ja huuhtoi vessab. nyt opetellaan itse avaamaan hana ja pesemään itse kädet ja myös SULKEMAAN hana ;)
joo, meillä oli TOOSI takkuista talvella, lisämausteena pikkusisarus jonka syntymästä n. 2 kk aloitettiin TAAS yritykset. toivotonta oli, otin vaipan pois, pissasi, kakkasi housuun. parin viikon tauko ja peli poikki. taas yritys. taas totaalitauko kun ei kiinnostanut. no tuossa keväällä alkoi sitten edistymään, ilman vaippaa ja tuttuun tapaan potalle heti herättyä, ulos lähtiessä, sisälle tulessa, ruokailun jälkeen, heti herättyä.... vaippa on nukkuessa, yövaipastahan ei pääse eroon ennenkuin tietty hormoni alkaa erittymään.
nyt ollaan oltu reilu kuukausi vaippaa ilman ulkoillessa, automatkoilla,, vessatetaan vaan järjestelmällisesti.osaa siis pidättää 2 tuntia ja tosiaan mennä itse kotona vessaan ilman käskyä,
kakka on vaikea tehdä pottaan, pyytää vaipan johon heti tekee asiansa. olen ryhtynyt laittamaan siskon teippivaipan kakalle, sanoo että tahtoo kunnon vaipan johon mä että kuule, kaupasta alkaa loppumaan koot, sun täytyy vaan ruveta pytylle istumaan. ollaan nyt puhuttu että mennään markettiin ja saa valita itselleen supistajan isojen pyttyyn joten jospa se kakkakin siitä sitten kun tää pissa on saatu tulemaan sinne minne pitääkin.
joo, meillä aloitettiin pottatreenit heti kun sai 1 vuotiaana potan lahjaksi, kakkakin tuli aina kun vein potalle ruuan päälle ja aattelin että jee, tää on helppoo! mutta pahin oli edessä, alkoi kävelemään niin karkaili ja EI MILLÄÄN suostunut menemään potan lähelleedes. me vaan sitten melkein 2 v ajan otettiin potta aika ajoin esille ja oikea herkkyys oli nyt kevättalvella vasta. iso juttu oli myös kun vaari ja isi opetti puskapissin eli pissimään seisaaltaan isojen poikien pissan :)) -
tsemppiä! TIEDÄN, miten epätoivoista on...
vauva 6 kk sylissä jatkaa vielä että mulle ja miehelle tuli epätoivo aina niin toisaan laitettiin peli poikki, oli se sellaista epätoivoa meillekin!
myös kun meillä kävi vieraita, siis tuttuja sukulaisia jne. pyydettiin että käyvät pojan kanssa vessassa että tajuaisi poika että tää on jotakin mitä vanhemaat ei oo keksiny...kun ei ole vielä hoidossakaan eikä kerhoissa ym. ole uskallettu pyytä että "saisko tulla kattomaan kun teidän lapset on potalla" ;)
kun tuon ikäinen ei osaa. Minun tyttö oli hoidossa päiväkuiva 1,5 v ja muutama kk myöhemmin yövaippakin pois.
Se on vanhempien viitseliäisyydestä ja innostakin kiinni, ei se ihan itsestään käy.
Tai ehkäpä kouluun mennessä tajuaa itsekin?
eikä asia ole MISSÄÄN NIMESSÄ vain ja ainoastaan vanhempien viitseliäisyydestä kiinni, vaan myöskin lapsen fyysisestä kehityksestä johon vanhemmat EI VOI vaikuttaa.
meidän tyttö ei tasan kolme veenä osannut eikä halunnut, ihan suorastaan kammosi. 3v2kk oppi päiväkuivaksi noin viikossa ja 3v4kk yökuivaksi muutamassa yössä. se vaan tuli kun hän koki olevansa valmis.
nyt yritetään opettaa 2 vuotiasta poikaa jolla olisi intoa aivan mielettömästi mutta kun ei osaa vielä tiedostaa aina hätää ja hän pettyy aina kovasti kun pissat vaan kerkeää tulla... no mut pidetään silti ilman vaippaa niin eiköhän tuo opi.
inhottavinta koko hommassa on aina ne syyttelijät, kun ette viitsi jne... kerrankin yksi tuli hokemaan tuota kolmevuotiaan lapsensa kanssa, katsoin hetken sen muksun tuttia ja äiti tajusi onneksi pistää suunsa suppuun ja hävetä.
Meillä toimi 3 vuotiaan kanssa tiukka linja. Lapsi rakastaa karkkia, joten lopetimme hyvissä ajoin, pari kuukautta ennen varsinaista pottatreeniä karkin annon. Sanoimme aina, että kun teet pissan tai kakan pönttöön, saat karkin. Lisäksi puhuimme paljon asiasta; Mihin pissan pitäisi mennä jne.
Eräänä maanantaina minä sitten päätin aloittaa tiukan linjan ja otin päivävaipat pois. Selitin lapselle, että nyt ei pissata tai kakata enää vaippaan vaan että mennään pöntölle. Vaipan saa jalkain vain päiväunille ja yöksi.
Pari-kolme päivää meni, että tuli melkein kaikki tarpeet housuihin, mutta jokaisen vahingon jälkeen vein lapsen pöntölle ja selitin rauhallisesti, että tuonne pissat kuuluu mennä. Sitten alkoikin tapahtua, kun ensimmäisen pissan sain pönttöön ja lapsi sai karkkipalkinnon. Viikonloppuna lapsi alkoikin jo käydä itse pöntöllä hädän tuntiessaan. Kakka-asiat alkoivat sujua vasta parin kuukauden päästä, mutta se olikin ihan oletettavaa.
En tosiaan laittanut vaippaa kuin unille. Ulkoillessa otin ison kasan varakalsareita ja housuja mukaan, koska vahinkoja tuli.
Pitää vielä mainita, että huomioin muutama kuukausi ennen treenejä, että aamuvaippa saattoi olla vielä puolen päivän jälkeen kuiva, eli lapsi osasi pidättää useita tunteja. Lapsella oli siis valmius päiväkuivuuteen.
Kokeilkaa pönttöä!
Meillä on potta ollut kahdella pojalla tosi vähäsessä käytössä. Nuorempi on nyt reilu 2-vuotias ja kiljuu jos ei pääse pöntölle.
Kun menet itse pöntölle, kerro mitä teet ja ehdota haluaako lapsikin kokeilla? Tee kokeilusta vaan pieniä testejä. Alota kun tiedät että lapsi tekee hätänsä (vaikka aamupalan jälkeen tai milloin teillä onkaan tapana) ja kehu yrittämisestä.
Istu viereen jutteleen ja rauhoitteleen.
Itsestäni ei olisi kiusaamaan. Jos lapsi pinnaa ulostamista ja tekee sen yöllä vaippaan niin kuulostaa todella ikävältä. Ajattele mikä olo lapsella ollut jos tapana tarvetta ulostaa useammin.
Soita neuvolaan lisä vinkkien toivossa!
puolivuotiaasta käytettiin potalla mutta kakkas sinne vasta sit 3v. Nyt reipas eskariin menijä ja pojasta kyse
Tuon ikäisen kyllä pakottaisin jos osaa kertoa hädästään mutta tahallaan kusee ja paskoo housuunsa lue vaippaansa.
Vaipat pois. Pistä pyyhkimään lattialta kusilammikkonsa niin eiköhän ala kiinnostamaan se wc istuin tai potta.