Nainen: Kumpi tärkeämpi "tavoite" elämässä, parisuhde vai lapset?
Itselleni parisuhde, ja sitten kun se on hyvä ja kestävä, niin SIIHEN voi yhdessä hankkia niitä lapsia. En ikinä ikinä hankkisi lapsia yksin tai huonoon parisuhteeseen.
Olen ollut tosi yllättynyt, kun tällaisia naisia on olemassa, jotka on niin lisääntymishimoisia että mikä vaan parisuhden tekele tai mies kelpaa. Tosi surullista lapsille tuollainen itsekkyys :/
Kommentit (24)
Olen samaa mieltä aloittajan kanssa; ensin hyvä ja terve parisuhde, mihin sitten ajallaan lapset kuvioihin. Näin pystyy tarjoamaan lapsille ihanteellisen kasvuympäristön.
Jos kuitenkin tulee ryppy rakkauteen ja ero kysymysmerkiksi, on mielestäni kaikkien osapuolten mielenterveyttä ajatellen ok kääntää sivua. Pahinta on jäädä väkisin epäterveeseen suhteeseen, sillä siinä kärsii niin itse kuin lapsetkin.
Palstamammoista noin 80% tekee lapsia koska ovat itsekkäitä käärmeitä. Näkee palstan vuodatuksista.
Ja tämä on ihan faktaa.
Ensin hyvä parisuhde ja sitten lapset ja näin olemme tehneetkin. Meillä on 2 lasta.
Mutta jos minulla ei olisi miestä ja tätä hyvää parisuhdetta niin olisin tehnyt kuitenkin 1 lapsen.
Haluan kuitenkin olla äiti, kokea raskauden ja synnytyksen ja elää lapsiarkea.
Niin ja 5 on epäitsekäs pyhimys joka ei koskaan ajattele itseään eikä omia tarpeita vaan maasilmanrauha ja muiden hyvinvointi edellä mennään :)
Parisuhde. En myöskään halua miestä, jolla on ennestään kontollaan kahden kodin heittopusseja, oikein puistattaa ihmiset, jotka siirtyvät suhteesta toiseen entisen elämän hankinnat mukanaan ja vääntävät vielä lisää kakaroita jokaisen kumppanin kanssa.
Aina ei tiedä mihin elämä heittää - ero voi tulla. Mutta jos parisuhteen suurin motiivi heti on lisääntyminen, ja että "erotaan jos erotaan" niin näkisin, että päälle on jääneet infantiilit lapsihaaveet, ns. nukkeleikit.
Ensin pitää harjoitella sitä yhdessäoloa vastakkaisen sukupuolen kanssa, rakentaa tiivis aikuinen suhde ja sitten katsoa, sopiiko siihen lapsi, molempien käsien varaan.
En ole kumpaakaan ajatellut tavoitteena. Tapasin miehen, rakastuttiin, sitten kumpikin alkoi haluta lapsia, joten alettiin yrittää.
Tavoitteita mulle on olleet koulutus, työssä eteneminen/kehittyminen, ulkomailla asuminen, harrastuksessa kehittyminen ja myöhemmin ihmisenä kehittyminen. Lasten hoitaminen hyvin tietysti on myös tavoite, mutta ei lapset sinänsä.
Ei kumpikaan. Mutta jos toinen pitäisi valita niin ehkä kai parisuhde.. Toki jos olisi/olisi ollut halua hommata lapsia niin eipähän siihen välttämättä parisuhdetta tarvitsisi. Onneksi alkaa olla jo ikä lähempänä 40 niin ei tarvitse moisilla enää päätä vaivata. T: sinkku, lapseton, varakas ja suhkot huoleton :)
Vierailija kirjoitti:
Palstamammoista noin 80% tekee lapsia koska ovat itsekkäitä käärmeitä. Näkee palstan vuodatuksista.
Ja tämä on ihan faktaa.
Ei ole faktaa. Fakta on tutkittua tietoa. Tämän faktan todistamiseksi sinun olisi pitänyt määritellä, mikä tarkkaan ottaen on itsekäs käärme, muuttaa käsite mitattavaan muotoon, selvittää joko jokaisen palstailijan itsekkään käärmeyden aste tai sitten selvittää palstailijoiden ominaisuuksia niin paljon, että pystyt määrittämään kaikkia palstalaisia edustavan tutkimusotoksen. Enkä usko että olet näin tehnyt.
Lapset. Puolisoni ei ehkä ole juuri se oikea, mutta olen sitoutunut elämään hänen kanssaan loppuelämäni ja hyvää sekä tasaista arkemme onkin.
Joskus juteltiin tästä äitini kanssa. Hän sanoi että hänelle on aina mies ollut tärkeämpi kuin lapset. Sen kyllä huomasikin.
Vierailija kirjoitti:
Joskus juteltiin tästä äitini kanssa. Hän sanoi että hänelle on aina mies ollut tärkeämpi kuin lapset. Sen kyllä huomasikin.
Meillä oli näin, ja ihan asiantuntijoidenkin mukaan se tuo isoimman turvan lapsille, että vanhemmat ovat toisiinsa sitoutuneita ja toisilleen tärkeimpiä.
Sama tavoite omaan suhteeseen ja lapsille.
Kumpikaan ei ole tavoite, mutta jos sattuu kohdalle osumaan, parisuhde olisi mukava juttu. Lapsia en halua enkä kaipaa. Miestä ei ole vielä löytynyt, joten kiertelen maailmaa, asun ulkomailla, teen uraa, harrastan ja nautin elämästä yksinkin.
Lapsi kuuluu tehdä loppuelämän parisuhteeseen tasavertaisesti, eikä minään pikkutytön hormonihöyrypäätöksenä nukeksi.
Vierailija kirjoitti:
En ole kumpaakaan ajatellut tavoitteena. Tapasin miehen, rakastuttiin, sitten kumpikin alkoi haluta lapsia, joten alettiin yrittää.
Tavoitteita mulle on olleet koulutus, työssä eteneminen/kehittyminen, ulkomailla asuminen, harrastuksessa kehittyminen ja myöhemmin ihmisenä kehittyminen. Lasten hoitaminen hyvin tietysti on myös tavoite, mutta ei lapset sinänsä.
Samoilla linjoilla. Tavoitteet elämässäni olen asettanut itselleni enkä riippuvaiseksi kenestäkään muusta.
Parisuhde todellakin, en halua lapsia ollenkaan. Aina olen haaveillut löytäväni rinnalleni miehen jonka kanssa voin seikkailla ympäri maailmaa, onneksi löysinkin täydellisen sellaisen <3