Voiko mies löytää opiskelubileistä helposti tyttöystävän itselleen, jos opiskelee hyvin naisvaltaista alaa?
Kommentit (18)
Toiset voivat, toiset eivät. Miehiä kun on monenlaisia, ja jokaisella vuosikurssilla on myös niitä rassukoita, joita nainen pitää enemmän pikkuveljenä kuin miehenä.
Olen musiikkitieteilijä ja mies. Opiskelukavereista selvästi yli puolet oli naisia. Parinmuodostus tapahtui lukuvuosien alussa sangen nopeasti. Olisi ollut suorastaan vaikea pysyä erossa suhteesta.
Ainakin matemaattisesti helpompaa kuin miesvaltaisella alalla. Riippuu tietysti miehestä.
Kyllä naisvalataisellakin alalla opiskelevat voivat kaivata miehistä miestä. Vrt. sairaanhoitaja-insinööripariskunnat.
Ite en lukiossa yms ollut ikinä kovin hyvännäköinen, sosiaalinen tms niin ei sitten ollut ikinä mitään juttuja tyttöjen kanssa. Sen jälkeen hain kuitenkin naisvaltaiselle alalle yliopistoon ja onhan tässä se hyvä puoli, että löysi tyttöystävän nopeasti ja töitä hakiessa on siksi paremmassa asemassa, koska on mies.
Ihan jees verrattuna teekkareiden tilanteeseen, jossa porukasta on 2% naisia, puolet niistä on varattu ja toinen puoli rekkalesboja/vasemmistolaisaktiiveja. :D
Pääsääntöisesti ei, koska ne miehet ovat niiden naisten silmissä naisellisia, joten suurin kiinnostus naisilla kohdistuu jonkin hyvin miesvaltaisen alan opiskelijoihin. Toki ne muutamat miehet jonkun naisen voivat sieltä saada kun tarjontaa ja yhdessäoloa on niin paljon mutta mikään karkkikauppameno se ei miehen kannalta ole.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä naisvalataisellakin alalla opiskelevat voivat kaivata miehistä miestä. Vrt. sairaanhoitaja-insinööripariskunnat.
Eiköhän tuossa ole kyse enemmänkin insinöörien hoivaviettiajattelusta. ;-)
Miehisyys on monta asiaa ja jokaiselle naiselle erilainen. Esim. taidealan naisille (musiikin opiskelija) on aika lailla erilainen käsitys miehisyydestä kuin vaikka ekonomeilla.
Kannattaa kyllä tosiaan vaikka harrastusopiskella jotain kasvatustiedettä tai jotain, jossa voi olla luennolla 100 naista ja 1 mies.
No sehän riippuu ihan siitä millainen ihminen olet, ei siitä kuinka monta naista milläkin alalla opiskelee..
Vierailija kirjoitti:
Kyllä naisvalataisellakin alalla opiskelevat voivat kaivata miehistä miestä. Vrt. sairaanhoitaja-insinööripariskunnat.
Voi miehinen mieskin olla mukana naisvaltaisessa touhussa. Esimerkkinä Touko Aalto vihreissä.
Vierailija kirjoitti:
Kannattaa kyllä tosiaan vaikka harrastusopiskella jotain kasvatustiedettä tai jotain, jossa voi olla luennolla 100 naista ja 1 mies.
Toki, jos sä olet ensisijaisesti jonkun "miehekkäämmän" alan opiskelija. Silloin sä saat kerrankin elää hetken kuin nuoren kauniin naisen elämää! Käytännössä melkein KAIKKI OVAT KIINNOSTUNEITA!
Kyllä ja ei. Teekkareiden osalta tilanne on suorastaan huvittava ja kun iskee sen ainoan teekkaritytön saa lauman miehiä hulluksi :)
Naisvaltaiselle alalla mahdollisuudet ovat toki paremmat kuin miesvaltaisella, mutta toki aika moni nainen etsii ihan tietoisesti miestä joka ei ole sairaanhoitaja tai lastentarhanopettaja, joten tuollaiset joudut kyllä laskemaan pois mahdollisuuksista. Seksiä tosin pitäisi saada aika helposti, jos yhtään fiksu olet.
Mies
Riippuu ihan ulkonäöstä. Eiköhän komealla ole paremmat mahdollisuudet missä vaan löytää tyttöystävä
Kyllä se parantaa mahdollisuuksia, tietty olettaen että ei ole mitään merkittävää "perusvikaa". (Huono hygienia, merkittävä ylipaino tai todella kuihtunut ja sairaalloinen olemus, töykeä asenne.)
Ainakin paljon helpommin, mitä miesvaltaiselta.
DI