Miksi tässä maassa ei ole salaattipikaruokaketjua?
Tai palvelua, josta voisi tilata salaattia kotiin tai työpaikalle? Yritystä, joka painostaisi ruokaisiin kunnon salaatteihin?
Eikö ole kannattavaa, vai?
Kommentit (6)
Eihän meillä ole mihinkään muuhunkaan varsinaisesti panostavaa ketjua? Hampurilaispaikasta saat myös nugetteja. Pitsapaikasta saat myös lihapullia. Snägäriltäkin löytyy lihapiirakan lisäksi makkaraperunat.
Salaatteja saa näistä kaikista paikoista ja eikö esim Subwaysta saa juuri tuolla tavalla kuin haluaisit? Jos ei se laatu sinulle kelpaa niin sitten voisimme miettiä mikä on pikaruuan ja laadun suhde.
Ei ole kannattavaa. Yrittäminen on tuhottu tästä maasta EUn paskasäännösten takia. Salaatit olisivat joko liian kalliita tai yrittäjälle ei jäisi mitään käteen. Kaikki joutuu ostamaan ainekset kaupasta ja väsäämään ne ite. Oon kans miettiny semmosia salaatti/smoothie terveysbaareja.
Kyllä meillä Turussa ainakin on esim. Cesar Salad & Baguette http://cesarsaladbaguette.fi/
Ei huono idea. Erilaisia maukkaita salaatteja esim välimeren maista, aasiasta, meksikosta jne. ja vastaleivottua tuoretta sämpylää. SIttenhän sitä voisi laajentaa ihan vege-ravintolaksi asti.
Vierailija kirjoitti:
Ei huono idea. Erilaisia maukkaita salaatteja esim välimeren maista, aasiasta, meksikosta jne. ja vastaleivottua tuoretta sämpylää. SIttenhän sitä voisi laajentaa ihan vege-ravintolaksi asti.
Ongelmana on tässä että sit ne mereneläväiset, kanat tai lihat tuppaa maksamaan kauheesti kun tää Suomen sijainti on mitä on. Aina jos tilaa jostain salaatin niin lihaa on sopivasti ja sit sitä salaattia on ihan liian vähän. Ei tee mieli maksaa kymppiä sadasta grammasta proteiinia ja parista salaatinlehdestä.
Salaattipikaruokaa saa mistä vaan, jokainen lounaspaikka, assmarketti, Café picnic.