Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tarvitaanko tähän sähköputkimies?

Kylppäri kuntoon
12.03.2017 |

Vähän vanhaa elokuvan nimeä mukaillen kysyn asennustyöstä: olen jo hankkinut kylpyhuoneeseeni pesualtaan kaappeineen, vielä tarvitsen hanan ja wc-istuimen, niiden asentamiseen tarvitaan kai LVI tms. asentaja???

Entä peilikaappi, siinä on valaisinkin ja samoin pistorasia, pitääkö hankkia myös sähköasentaja? Pistorasioita kylppärissäni on muutenkin tarpeeksi, joten JOS peilikaapin pistorasiaa ei oteta käyttöön, lamppu kyllä, voisko putkiasentaja tehdä senkin työn vai onko pakko olla "sähkäri"?

Onko oikeassa elämässä olemassa sähkö+-LVI -asentajia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, tarvitaan, mutta eikö nainen kelpaa?

Periaatteessa sähkäri voi asentaa myös putket, mutta putkari ei voi tehdä sähkötöitä. Huomaa sukupuolineutraali ammattinimike. Järjestys  on yleensä se, että ensin tulee LVI-asentaja tekemään oman työnsä ja sen jälkeen sähköasentaja käy laittamassa sähköt. Eräälle  putkiasentajalle tuli kuolema, kun alkoi laittamaan sähköjä.

Maalla omakotitaloissa on tapana tehdä itse kaikki mitä osataan ja mitä laki sallii, ja usein vähän enemmänkin.

Vierailija
2/3 |
13.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sähköasentaja asentaa peilikaapin ja putkiasentaja pöntön, lavuaarin ja hanan. Ei ole montaa vuotta, kun putkiasentaja kuoli, kun otti väärinasennetusta peilikaapista virtaa viemärirassiin.

T. Putkiasentaja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulle tuli otsikosta mielikuva sähköputkesta ja sen asentamisesta. :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä