Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tunnin päästä luennolle!

Vierailija
09.03.2017 |

https://helsinginyliopisto.etapahtuma.fi/Default.aspx?tabid=959&id=45550

9.3.2017 klo 18
Porthania, luentosali II
Yliopistonkatu 3

Professori Peter Gøtzsche on lääketieteen tutkija, joka tunnetaan lukuisista yleisimpiin hoitomenetelmiimme kohdistuvista viiltävistä arvioistaan. Gøtzsche on myös palkittu kirjailija lääketieteen ongelmiin pureutuvilla neljällä kirjallaan, ja hän on myös yksi Cochrane Collaborationin perustajista.

Gøtzschen analyyttisen tarkastelun kohteena ovat vuosien varrella olleet muun muassa rintasyöpäseulonta ja monien kansantautiemme lääkehoidot, erityisesti psykiatrian alalla. Hänen tunnetuimmat viimeaikaiset löydöksensä koskevat masennuslääkkeiden vaikuttavuutta – tai paremminkin niiden kestämätöntä hyöty-haitta-suhdetta, kuten hän asian esittää.

Gøtzsche on valmistunut sekä filosofian maisteriksi että lääketieteen lisensiaatiksi, erikoistunut sisätauteihin/toiminut sisätautilääkärinä ja työskennellyt lääketeollisuudessa. Tällä hetkellä hän toimii kliinisen epidemiologian professorina Kööpenhaminan ylipistossa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kaksi