Kuka mies kutsuu 3v poikaansa äijäksi ?
Kommentit (13)
Olen kuullut jonkun sanovan että 'mitä pikkuäijä' pojallensa. Se on vain sellainen hellittelynimi. Ei tarkoita äijää sana varsinaisessa merkityksessä.
Mun pomo ainakin. En käyttäisi itse, mutta eipä tuo häirinnytkään, kun kertoi lähtevänsä hakemaan "äijää" hoidosta.
Dorka? Iso äitisi oli kuin sua dorkkas.
Moni isäksi tullut kaverini kutsuu poikalastaan äijäksi, ukoksi jne. En ole koskaan ajatellut, että sekin ärsyttäisi jotakuta. Eri asia, jos joku kutsuisi tyttöään äijäksi tai poikaansa prinsessaksi.
Itselläni on poika ja vähän väliä joku kysyy häneltä sukupuoleen katsomatta mitä äijä.
Minun mies. 1,5v on oikeasti melko äijän näköinen.
Kyllä meidän 2v on milloin ukko milloin äijä, ihan hellittelymielessä siis
No mitkä kutsumanimet ap hyväksyy?
No mun mies sanoo meidän 2- ja 5-vuotiaita poikia äijiksi:D
Se on rakastava hellittelynimi, käytetään haliessa ja silloin kun ollaan ylpeitä ja kannustavia. Tytärtä (4v) tämän omasta toiveesta sanoo prinsessankariksi:D
Miten voi tästäkin kehittää joku ongelman, kysyn vaan. Mitä väliä sillä on, niin kauan kuin sanan merkitys ei ole itsessään halventava tai loukkaava?
Äijä ei ole mitään ärsyttävyydessään verrattuna Meidän Neitiin. Mulla räjähätää pikkuisen pää joka kerta kun näen facebookissa taas päivityksen Meidän Neidistä, jonka pulskaan kalloon näyttäisi on sinitarralla länttäisty joku rusetti.
Jos ei kuka- niin ehkäpä hän- mies??