Miksi Kela-keskustelu poistettiin?
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Mistä siinä ketjussa puhuttiin?
Avaaja halusi Kelassa jonottavien valittajien menevän töihin. Sitten joukko Kelan asiakkaita ilmaantui paikalle selittämään miksi ei käy töissä ja kuinka töitä ei ole. Haukkumista puolin ja toisin. Mamut mainittu. Apinat mainittu. Suositeltu yrityksen perustamista. Enempää en kerennyt lukea.
Oikeasti? Mä luulen että yhteiskunta on tehnyt pahan virheen kun pitkäaikaistyöttömien ja juuri työttömäksi jäätyjen asioita ratkaistaan liukuhihnalla samassa jonossa.
Päähänpotkittua voidaan nöyryyttää ja kuvitella hänen tietävän jokaisen Kelan koukeron. Ei hän ole tottunut viemään ennen sähkölaskuja muiden maksettavaksi. Kynnys nousee. Ihminen nielee ylpeytensä. Laskut menevät perintään. Ihminen tuntee häpeää. Saa maksusitoumuksen apteekkiin. On maksanut vuokran, puhelinlaskut, osamaksut, (ei niitä hankkiessa tiennyt joutuvansa työttömäksi), salimaksu jää maksamatta, koska hävettää soittaa salille ja kertoa tilanteestaan. Maksusitoumus apteekkiin korvasi lääkkeet ensimmäisen tt-tuen kanssa sosiaalitoimiston kanssa. No helmikuun alussa apteekissa selviää, että Kela ei korvaa enää samaa lääkettä. Laskua tulee 113 € itsemaksettavaksi. Eikä sillä saa kuin parin viikon lääkkeet. Syön siis vähemmän minulle määrättyä lääkettä kuin pitäisi.
Henkilö X varaa kirpputoripöydän kahdeksi viikoksi ja maksaa tästä 77 € + paikka ottaa proviikkaa 5 % myynneistä. Tätä varten pesee vaatteita, silittää ja hinnoittelee ne. Käy joka päivä viikkaamassa pöytänsä. Saa omansa takaisin ja vähän ekstraa. Tällä rahalla ostaa lääkkeet joita Kela ei enää korvaa. Lapsella on hiihtoloma. Lapsen kanssa on tehtävä asioita. Hop Lop maksaa 16 € + poletit sähköautoon + syöminen (omia eväitä ei saa syödä). Kaksi kertaa hiihtolomalla tämä ja sitten uimahalli + mäkkärissäkäynti.
Lapselle tulee noro kuten myös äidille. Kela sanoo että miksi et jättänyt hakemusta ajoissa. Elämä tuntuu mustaakin mustemmalta. Tuntuu kuin olisi maailman luuserein ihminen. Ja pitäisi hakea reippaana töitä.
Kelan tyypit ilmiantoivat keskustelun.
Olihan siellä vähän asiatontakin. Uutta pääjohtajaa kutsuttiin -se akka, haukuttiin hävyttömästi tuen saajia jne.
Liikaa varmaan maagisia sanoja, kuten mohammed ja sir hussein. Me emme suvaitse vihapuhetta!
Kaikki kela-aiheiset keskustelut sensuroitu.
Vierailija kirjoitti:
Ihan asialliselta se minusta vaikutti.
Aloitus ei ainakaan ollut asiallinen.
Mistä siinä ketjussa puhuttiin?