Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ylen uutisointi ei ole ollut tasapuolista ja nojaa liikaa "vihervassarien" näkökulmiin.

Vierailija
03.03.2017 |

Koko yle pitäii ajaa alas.
http://www.ksml.fi/kotimaa/Ehdotus-siirt%C3%A4%C3%A4-Yle-strategiasta-p…

Ylen uutisointi ei ole ollut tasapuolista ja nojaa liikaa "vihervassarien" näkökulmiin.

Vaihtoehdot

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hupaisaa tämä oikeistolaisten 'pistän pääni perseeseeni ja haukun kaikkea pelkäämääni vihervassariksi'.

Oikeistolaisbuumi on ollut vallalla 80-luvulta lähtien. Yksityistäminen, liberaali talouspolitiikka, vapaa liikkuvuus, kaiken kaupallistaminen, vasemmistolaisten rakentaman hyvinvointiyhteiskunnan purkaminen, pinnallisuus, arvokonservatiivisuus ovat leimallisia nykymaailmassa. Vasemmistolaisuus sen sijaan teki itsensä tarpeettomaksi, vasemmistolaispoliitikot todella toteuttivat sen mitä julistivat: paransivat työläisten oloja, parhaiten Suomessakin tienaavat ne duunarit, joilla ylipäänsä on duunia. Mutta kun enää ei synny juuri perinteisiä työpaikkoja automaation ja muun kehityksen takia, jää vasemmistolaisuus pienen piirin asiaksi, vanhojen paapojen ja mummojen aatteeksi. Ja toisaalta sitten älymystön ja pienen valveutuneen nuorisoporukan jutuksi.

Ne nykyajan todelliset duunarit - pätkätyöläiset kaikilta aloilta, palveluammateissa puurtavat eivät miellä itseään duunariksi ja he ovat takuulla oikeistolaisia arvomaailmaltaan. Samoin syrjäytyneet, varsinkin maaseudulla, ovat  - aivan samoin kuin jossain USA:n syvässä etelässä - takuulla oikeistolaisia ihan sieltä ääripäästä, rasismi, sovinismi ja homofobia kukkii siellä kauneimpia kukkasiaan. 

Oikeistolaisuus on kriisissä. Ei siten, että sen kannatus vähenisi, ei, päinvastoin. Oikeistolaisuus on vallassa, se määrää miten mennään ja ollaan ja oikeistolaisuuden sisällä käydään nyt armotonta sotaa sieluista ja äänestäjistä. Voittaako maltillinen KesKusta, umpiporvarillinen, eliitin KoKoomas vai wt:n oma PerSu? Porhaltaako estradille vielä kenties Musta Hevonen? YLE on täysin oikeitolaisten hallussa, on ollut jo vuosikymmeniä ja nyt viime vuosina sieltä on savustettu toisinajattelijat ulos. 

Joten mitä ihmettä te oikeistolaiset itkette? Teillä on ollut valta jo 30 vuotta melko suvereenisti. Hallituksissa on voinut olla muodon vuoksi joku vihreä tai vasemmistolainen puolue, mutta kun trendi on koko ajan ollut oikeistolainen, niin nekin ovat joutuneet taipumaan oikeistolaiseen politiikkaan. Joten kaikkihan on ehanasti oikeistolaiselle, ollaan varmaan likellä jo paratiisia?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme yhdeksän