Miksi aikuiset naiset voivat sanoa lähtevänsä viettämään "tyttöjen iltaa", mutta jos minä (M35) kutsun itseäni pojaksi, alkaa kulmien kohottelu ja tirskuminen?
Kommentit (6)
En ole kuullut kenenkään 35-vuotiaan kutsuvan itseään tytöksi. Mutta sinäkin voisit lähteä vaikka poikien reissulle, niin olisi muutakin tekemistä kuin ihmetellä täällä joutavia.
"Tyttöjen ilta" ei tarkoita tyttöjä sen enempää kuin "poikien ilta" poikia.
Vierailija kirjoitti:
Jos oot itsekin jotenkin tyttömäinen?
Akkapalstalla näköjään viihdytkin.
En tiedä onko tämä "akkapalsta", mutta sen tiedän, että jos nainen viihtyisi "äijäpalstalla", se ei olisi mikään häpeän aihe. ap
On eri asia lähteä viettämään "tyttöjen iltaa" kuin kertoa deitti-ilmoituksessa, että "olen tällainen mukava, savuton, rehellinen 35-vuotias poika". Ilmeisesti noissa kuvauksissa tarkoituksena on kertoa, että ei ole jalka haudassa vielä, mutta "poika" tai "nuorimies" on kuvauksena tuonikäiseltä aika outo.
Samasta syystä kuin vanhasta kurpasta tulee läskistyttyään "isokokoinen tyttö."
Jos oot itsekin jotenkin tyttömäinen?
Akkapalstalla näköjään viihdytkin.