SUOMESSA ENSIMMÄINEN LINTUINFLUENSSATAPAUS!!
Myöhäisuutisissa oli. Ei näkynyt vielä ainakaan kolmosen tekstiteeveeltä, mutta eiköhän asiasta huomenna enemmän ole.
Kommentit (6)
Suomi: Lintuinfluenssaa ei ihmisissä
Julkaistu 18.03.2006 11:54 (päivitetty 16:14)
Suomessa sairaita lintuja käsitelleiltä henkilöiltä ei löydetty lintuinfluenssatartuntaa. Egypti sen sijaan on ilmoittanut maan ensimmäisestä tautiin kuolleesta ihmisestä.
Epäilyt neljään suomalaiseen tarttuneesta lintuinfluenssaviruksesta ovat osoittautuneet vääriksi.
Terveysministeriön mukaan eilen karanteeniin laitetuilta henkilöiltä ei löydetty testeissä lintuinfluenssavirusta.
Neljä ihmistä toimitettiin eilen sairaalahoitoon, koska he olivat käsitelleet sairaita lintuja ja saaneet flunssan oireita. Tutkimusten mukaan flunssa johtuu kuitenkin jostain muusta kuin lintuinfluenssasta.
Suomessa havaittiin eilen maan ensimmäiset lintuinfluenssan H5N1-tartuntatapaukset. Viranomaisten mukaan tuhansia kalkkunoita ja kanoja on kuollut tautiin.
Egyptissä ensimmäinen tartunta ihmisessä
Egypti on ilmoittanut maan ensimmäisestä lintuinfluenssatartunnasta ihmisessä.
Paikallisen televisiokanavan mukaan alustavat testitulokset osoittavat, että Kairon lähistöllä sijaitsevan Abassijan sairaalassa kuolleen naisen kuolinsyy olisi ollut H5N1-virus.
Näytteet on lähetetty Britanniaan jatkotutkimuksia varten.
Ruotsissa teurastetaan satoja lintuja
Ruotsin maatalousvirasto on ilmoittanut tappavansa viikonlopun aikana 700 lintua lintuinfluenssaepäilyjen vuoksi Oskarshamnissa.
Kyseessä olevat linnut ovat olleet samassa aitauksessa helmikuun lopussa Oskarshamnista löytyneiden H5N1-virukseen sairastuneiden tukkasotkien kanssa.
Linnut on viranomaisten mukaan tapettava, koska ne on aidattu ja määritellään siksi siipikarjaksi.
(MTV3-STT-AFP-TT-Reuters)
Ja sinulla on sitten jotain Suurempaa Tietoa asiasta?
Uutisissa oli, että Israelissa lintuinfluenssaa ja nämä älypäät väänsivät uutisen koskemaan Suomea.
ylen tekstitv olisi kyllä asiasta jotain maininnut.