Siteet vai tamponit?
Näitä on nähty ennenkin, mutta haluan luoda tuoreen keskustelun aiheesta.
Eli. Käytätkö siteitä vai tamponeita? Vai kenties kuukuppia? Miksi käytät, perustele.
Itse käytän siteitä. Niitä on niin helppo käyttää, asettamiseen menee 5 sekuntia ja se on siinä. Tunnet ja näet, kun on aika vaihtaa side. Ainoa urheilulaji, mitä en pysty siteiden kanssa harrastamaan on luonnollisesti uinti. Omasta mielestäni siteet ovat myös mukavia.
Kommentit (6)
Siteet, helppouden ja mukavuuden vuoksi.
(Jään odottamaan ensimmäistä kuukuppituputtajaa.)
Tamponit. Siteitä käytän yöllä tamponin lisäksi. Kuukuppia en voi käyttää.
Kuukuppi. En tuputa, kunhan kerron, että mulle se on toimivin. En pidä siteissä siitä, kun tunnen, miten valahtaa, en osaa koskaan olla varma siitä, että side on paikallaan ja pitää vuodon. Tamponit tuntuu epämukavilta. Onhan kupin kanssa oma säätämisensä, mutta senkin on oppinut.
Ennen hormonikierukkaa side ja tamponi oli ainoa varma yhdistelmä, nykyisin pärjään pelkällä siteellä.
Tamponit. Inhoan sitä hulahduksen tunnetta kun verta tulee siteeseen, sitten kosteus ennen kuin se on imeytynyt kunnolla, puhumattakaan siitä kuinka helposti niistä menee yli reunan. Kotona saatan pitää sidettä silloin kun vuoto on niin niukkaa ettei tamponia viitsi pitää. Ikinä en lähtisi mihinkään pelkkä side pöksyissä.
Kuppia ei vaan ole tullut kokeiltua, ollut tarkoitus kyllä jo useamman vuoden..
Siteitä olen tottunut käyttämään ja ovat helppoja. Joskus olen kokeillut tamponeja ja en oikein osannut niitä käyttää enkä ole sitten viitsinyt opetella.