Tämä kirkas auringonpaiste on yhtä helvettiä
Aina särkee pää ja saa pelätä migreeniä. Ei auta vaikka on verhot kiinni, jostain raosta se paistaa silti. Aamupäivällä ulkoiltiin lapsen kanssa ja nyt mennäänkin sitte buranan voimin. Ihana ilmahan tuolla olisi, mutta ei vaan jaksa tätä päänsärkyä :( kohtalontovereita?
Kommentit (16)
Älä jaksa. Ihanaa kun aurinko paistaa, pian on synkät ajat ohi ja kokoajan valostuu. Ihanaa!
Mulla on etenevä silmäsairaus ja kirkkaus saa silmät vuotamaan solkenaan. Ja masennus ei helpota vaan päinvastoin. Migreeniä ei ole, mutta vaivoja nuokin.
Aika synkkää jos ihana auringonpaiste saa pään särkemään.
Mielestäni on ihanaa kun kevät alkaa pikkuhiljaa jo lähestyä ja sitten tuleekin kesä. Aivan ihanaa, joka päivä saisi paistaa aurinko! Eihän sellaista synkkyyttä kukaan jaksa. Ihme valitusta heti kun päivänkin aurinko paistaa, suomalaiset on järkyttävän negatiivisia puistattaa
Valivali. Päänsärky on toki erittäin ikävä vaiva ja toivottavasti saat siihen apua, mutta älä syytä ihanaa auringonpaistetta! Piristää valtavasti mieltä tuo ihana sää :)
Laita tummat aurinkolasit päähän?
Kävin muksun kanssa kuistelemassa sunnuntaina auringonpaisteessa. Oli ihanaa. Loppupäivä meni migreenissä kivustta itkien ja vessanpönttöä halaten. Koko tän viikon ollu siitä asti tosi valoarka ja höntti olo. Tänä aamuna oksensin. Päänsärkyä ei kuitenkaan ole. Mutta ihan kurtussa koko naama kun saa sirristellä koko ajan.
Jos pienikin auringonpaiste saa jo pään sekasin niin kyse on todennäköisesti masennuksesta. Masentunut ihminen kaipaa vain synkkyyttä. Terve ihminen nauttii tästä ihanasta valon ajasta joka jatkuu ja jatkuu kokoajan <3 jokainen päivä on valoisampi kun eilinen :) ihanaa:)
No tulihan se ininä taas sieltä :D Hah! Aina on asiat huonosti sato tai paisto, voivoivoi :D
:D eli on turhaa valittamista ja ihan oma valinta, jos kirkkaus saa pään särkemään? Mulla on ollut näin lapsesta asti. Talvellahan on auringon paistaessa erityisen kirkasta, koska lumi heijastaa. No ehkä palstalaiset nauttivat päänsärystä tai migreenistä jotenkin erityisesti.
Mielestäni myös kirjoitin aloitukseen, että ihana ilmahan siellä on. Täydellinen ulkoilukeli. Mut ei...
Vierailija kirjoitti:
Valivalivalivali
Hei kuules, ärsyttävämpää kuin valittaminen on tuollainen hirveä ulina. Mun tekis mieli vetää nokkaan kaikkia jotka käyttää tuota sanaa. :D
Vierailija kirjoitti:
Valivali. Päänsärky on toki erittäin ikävä vaiva ja toivottavasti saat siihen apua, mutta älä syytä ihanaa auringonpaistetta! Piristää valtavasti mieltä tuo ihana sää :)
Laita tummat aurinkolasit päähän?
Voi v*ttu montako teitä ulisijoita oikein riittää?? Jos tuo valivali vielä sanotaan sellaisella ärsyttävällä äänellä niin.. AARRGGHH!!!
Vierailija kirjoitti:
:D eli on turhaa valittamista ja ihan oma valinta, jos kirkkaus saa pään särkemään? Mulla on ollut näin lapsesta asti. Talvellahan on auringon paistaessa erityisen kirkasta, koska lumi heijastaa. No ehkä palstalaiset nauttivat päänsärystä tai migreenistä jotenkin erityisesti.
Mielestäni myös kirjoitin aloitukseen, että ihana ilmahan siellä on. Täydellinen ulkoilukeli. Mut ei...
Täällä on jotain ihan erityisen v*ttumaisia tai tyhmiä mammoja liikkeellä nyt. Minä ymmärrän hyvin että kirkas valo voi pahentaa migreeniä, vaikkei mikään valonvihaaja olisikaan, eikä sille tosiaan voi mitään. Ei sitä päätetä yhtäkkiä että "prkl onpas tylsää, laukaisenpas itselleni kunnon migreenikohtauksen".
Itselläni ei ole migreeniä, mutta muuten pidän enemmän pimeydestä. Sekin on varmaan väärin noiden ulisijoiden mielestä. Valo = hyvä, pimeä = paha. Liekö katsoneet jotain lasten piirrettyjä liikaa.. Olemme pimeyden ruhtinaita ja paholaisia! xD
Täällä on varmaan sitä jengiä kommentoimassa, joka ei mitenkään ymmärrä että esim haju voi laukaista migreenin. Ihan ite keksittyä haihattelua vaan, niih. Ja toki jokainen kunnon ihminen nauttii auringosta ja lämmöstä, jos ei nauti niin joku vika on oltava.
Mullekin tulee migreeni kirkaasta auringosta. Erityisen paha on jos on paljon valkoista luntakin. Sitä ei täällä etelässä onneksi ole, joten jotenkin tämän nyt kestää.
Suomessa paistaaki vähän liikaa kato aurinko :DDD hahahaha älä oo nega!