Ajattelin tehdä täytekakun jonka päällä on lakkoja. Mikä toimii täytteenä lakan kaverina?
Lakka on melko kallista niin mitä kakun sisälle. Banaani tuskin sopii...?
Kommentit (23)
Laita väliin lakkahilloa ja kermavaahtoa.
Vierailija kirjoitti:
Laita väliin lakkahilloa ja kermavaahtoa.
Tätä mietin mutta "riittääkö" se? En ole ennen tehnyt lakkaversiota.
Riittää, kunhan kostutat kakkupohjan kunnolla. Yksinkertainen kakku on monesti paremman makuinen kuin liikaa yrittämällä tehty.
Banaani on aika arkinen verrattuna lakkaan, että mielestäni siinä koko kakku lässähtää. Banaani lasten kakuissa ok.
kinuski(makea) koska lakka on hapan
lakkoja kakun päällä? varsinainen ay-kakku
Laita Herbalisteja Lakkojen kaveriksi :D
Laittaisin lakkahilloa ja kinuskivaahtoa väliin.
Mielestäni kakun päällisen tulee antaa viitteitä kakun täytteestä. Täyte on se tärkein juttu kakussa - ei koristelu. Jos lakkoja on kakun päällä, niin kyllä niitä pitää olla myös sisällä. Laita vähemmän päälle ja osa täytteeseen esim. hillon lisänä. Jos ottaisin makoilla päällystettyä kakkua ja siellä olisi jotain muuta sisällä, niin olisin pettynyt. En koskaan ole ymmärtänyt, miksi kakun koristelu / päällys on eri komponenteista tehty usein juurikin täytekakuissa. Olisihan se hassua, jos katkarapuvoileipäkakku olisi koristeltu kinkkusiivuilla.
Mun mummoni ikiaikainen bravuuri on lakka-kinuskikakku. Tosi maistuva, maut täydentävät toisiaan just hyvin. Aina juhlien kohokohta.
Kunnon lakkakakkun tulee vain lakkoja, lakkahilloa ja kermavaahtoa. Ainoa, mikä lisäksi sopii, on kinuski, ei mikään muu.
Ite tekisin valkosuklaamousse-tyylisen täytteen sinne kakun väliin. Sopis varmaan happamien lakkojen kanssa hyvin.
Olen kerran elämässäni syönyt lakka-kinuskikakkua, vieläkin lähes 30 vuoden kuluttua muistan, miten älyttömän hyvää se oli. Eli sanon kinuski minäkin!
Kaupan maitohyllyllä myytävä valmis kinuskikastikekin sopii hienosti kakun väliin, jos haluaa nopsan ratkaisun. Puolikas purkki riittää hyvin kahteen eri kerrokseen.
Jos nyt haluaa muuta kuin lakkaa, ni ainakin lakka-omena-yhdistelmää on aika paljon tarjolla.
Kaikki makea, koska lakka aika vahva maku. Eli vaniljakastike, kinuskikastike, kermavaahto, valkosuklaa?
Aluksi meinasin tehdä kinuskipäällisen, mutta vaihdoin sen lakkaan, mutta taidan yhdistää ne. Kiitos! :)
Ap
Jos lakkoja on vähän, voit jatkaa täytettä omenaraasteella tai aprikoosimössöllä (vaikka piltillä), joka ei ole yhtä vahvan ( = mielestäni pahan) makuista kuin mango.
Suosittelen, että soseutat lakat ja poistat samalla siivilän avulla ne kivet. Ne ei ole hyviä...
Meinasin justii ehottaa banaania...