Tyttöjengi pahoinpiteli taas nuoren kauppakeskuksessa – Poliisi: Jo 10 tapausta, "voi puhua jengiytymisestä"
Sellon kauppakeskuksessa Espoossa pahoinpideltiin sunnuntai-iltana alle 15-vuotias nuori, pääosin tytöistä koostuvan nuorisojengin toimesta. Poliisin saavuttua paikalle tekijät olivat jo poistuneet. Kukaan ei loukkaantunut vakavasti.
Länsi-Uudenmaan poliisin vanhempi konstaapeli Vesa Nevala kertoo, että pahoinpitely on jo kymmenes poliisin tietoon tullut, samaan vyyhtiin liittyvä tapaus kauppakeskus Sellon lähellä.
– On tullut esille tällaisia ryhmädynaamisia motiiveja. Ei voida puhua täysin satunnaisista uhreista. Tietyllä tavalla voi puhua jengiytymisestä, mutta kyseessä ei välttämättä ole tällainen kaupungilla riehuva nuorisojengi, Nevala sanoo.
Voi puhua jengiytymisestä.
Tapauksiin on Nevalan mukaan tekijöiden ikään nähden liittynyt poikkeuksellisen rajua väkivaltaa. Vakavilta loukkaantumisilta on kuitenkin toistaiseksi vältytty.
Uhreja on kymmenkunta ja epäiltyjä tekijöitä saman verran. Osa uhreista on epäiltyinä toisissa pahoinpitelytapauksissa.
– On tullut ilmi jonkinlaisia kostotoimenpiteitä aiemmista tapauksista, Nevala kertoo. Lisäksi on viitteitä siitä, että poliisille asiasta puhuneita on myös uhkailtu.
Ensimmäinen vyyhtiin liittyvä pahoinpitely tapahtui jo vuoden 2016 syyskuussa, mutta ilmiöksi tyttöjengien pahoinpitelyt paisuivat tammikuun aikana, Nevala kertoo. Muut pahoinpitelyt ovat sattuneet tammikuun aikana.
Pahoinpitelyt on Nevalan mukaan tehty pääosin nyrkein ja potkimalla. Uhria on osissa tapauksissa pidetty kiinni pahoinpitelyn aikana.
– On viitteitä, että tarkoituksellisesti on ohjattu tapahtumat sellaisiin paikkoihin missä on mahdollisimman vähän valvontaa.
Suurin osa tekijöistä sekä uhreista on 13-15-vuotiaita tyttöjä, mutta myös poikia on ollut mukana. Poliisin mukaan mukana on ollut muutamia vanhempia nuoria.
– Nyt selvitetään, onko taustalla joitakin vanhempia agitaattoreita, Nevala sanoo.
Sosiaalisessa mediassa on levitetty videoita pahoinpitelyistä. Toistaiseksi poliisilla ei ole tiedossa, kuvattiinko myös sunnuntaina tapahtunutta pahoinpitelyä.
Suurin osa nuorista on Espoon alueelta.
Poliisi tutkii vyyhtiä ja tekee Nevalan mukaan laajaa yhteistyötä sosiaaliviranomaisten sekä Espoon kaupungin kanssa.
Sellon toimitusjohtaja Matti Karlsson kertoo, ettei kauppakeskus tarkemmin kommentoi turvallisuuteen liittyviä asioita, mutta toimenpiteisiin on ryhdytty.
Myös poliisin valvonta on aktiivisesti paikalla ja tutkinnassa mukana, Nevala sanoo.
– Hyvässä yhteistyössä poliisin, kaupungin sosiaalitoimen ja vapaaehtoisjärjestöjen kanssa.
– Olemme pohtineet, miten nämä tapaukset saataisiin loppumaan. Olemme vedonneet lasten vanhempiin ja silminnäkijöihin että tapaukset tuotaisiin poliisin tietoon.
– Poliisi on puuttunut näihin tapauksiin heti ja vahvoilla toimenpiteillä, Nevala korostaa.
Poliisi toivoo asiasta jotakin tietäviä ottamaan yhteyttä: p. 0295 413 031 tai sähköpostitse: vihjeet.espoo@poliisi.fi.
Juttua päivitetty 14.39: lisätty Sellon toimitusjohtajan kommentit.
Kommentit (22)
Vierailija kirjoitti:
Mikä suomalaisia tyttöjä vaivaa?
Jengiytyiminen ja huono kotikasvatus.
Vierailija kirjoitti:
Aika sekavasti selitetty.
On selitettävä sekavasti, jottei tule vahingossa lipsauttaneeksi mistä tässäkin ilmiössä todella on kysymys.
Vierailija kirjoitti:
Sinusta lähti rikosilmoitus
Oletko kaljuuntuva mies?
Oikeasti, tsekatkaa netistä mistä tuossa ilmiössä on kyse
Se on aivan kammottava ja törkeän rasistinen
Sello voisi ensimmäiseksi poistaa käytäviltä kaikki notkumiseen erinomaisesti sopivat nojatuolit yms. Sellaiset eivät enää uudessa rikkaassa Suomessa oikein toimi.
Tämä häviää täältä kohta mutta levittäkää viestiä koska suomalaisia lapsia PITÄÄ suojella
Miksi psykologit ei osaa puuttua ihmismieleen silloin kun se kiusaa? Aina vaan, voi lässyn lässyn, sillä oli vaikea lapsuus. Hitto. Toi on vallantunnetta tai agression purkua, ja jotenkin se pitää saada loppuun.
Tämä selittely ja kiertely ongelman ympärillä on oksettavaa.
Kun lukee paikkakuntien palstoja ja kuulee paikallisten kertomuksia, tulee selväksi, että kyseessä on nuorison keskuudessa esiintyvä törkeän rasistinen väkivalta.
Jos tällaiseen paskaan ei kyetä asian vaatimalla tavalla puuttumaan, voidaan sanoa morjens minkään tasoiselle tulevaisuudelle.
Ja joku täysin sairas täällä haluaa noita videoita. Voin vain arvailla taustaasi.
Ne ovat suomalaisia, nimittäin mustalaisia. Mun lastakin ovat ahdistelleet.
Ei häviä ongelmat, kun ylipainoiset miehet ja naiset rahtaavat niitä tänne ympäri maapalloa
Vierailija kirjoitti:
MiäsHenkilö kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikä suomalaisia tyttöjä vaivaa?
Jengiytyiminen ja huono kotikasvatus.
Paitsi että eivät ole suomalaisia
Samanlainen ilmiö oli jo vuonna 2013, kansainvälisestikin ja myös pk-seudulla
Hyökätään ohikulkijoiden kimppuun rasistisista syistä
Tätä kutsutaan knockout games tai polar bear hunting
Polar bear valkoisuuden takia
Valkoiset eivät voi kokea rasismia ja ainoastaan valkoiset voivat olla rasisteja!
On suvaitsematonta persulaisuutta ajatella toisin.
Mikä suomalaisia tyttöjä vaivaa?