Sopiva rangaistus
Eli olen 17vuotiaan pojan äiti, ja poikani sai syytteen pahoinpitelystä. Hän oli kaverinsa kanssa hakannut jonkun pojan, joka oli pojalleni velkaa 50euroa, mitä ei ollut suostunut maksamaan. Miten toimisitte tässä tilanteessa?
Kommentit (5)
No se saa jo sen syytteen pahoinpitelystä. Mitä se vanhempien antama rangaistus siinä että merkkaa?
Ensinnäkin toivotan voimia tilanteeseen. Pystyn samaistumaan, koska itselläni on 17-vuotias poika, kamala tilanne.
Minäkin varmaan antaisin yhteiskunnan hoitaa rangaistuksen, mutta kävisin kyllä vakavan keskustelun pojan kanssa siitä, että en hyväksy väkivaltaa millään tapaa ja että paheksun hänen tekoaan vahvasti.
En rankaisisi poikaa. Velathan maksetaan tai voi käydä juurikin noin -se on hyvä kaikkien muistaa.
Todennäköisempää on, että se hakattu poika tuomitaan suurempiin korvauksiin :(
Lievä petoshan se on, jos on ottanut lainaa tietäen, ettei aio sitä maksaa pois. Poikasi selviää tässä tapauksessa "vain" pahoinpitelysyytteellä, jollei se maksuhaluton poika joutunut hengenvaaraan.
Asian voi myös yrittää sopia sovittelussa, ettei käräjäoikeuden istuntoon tarvitsisi mennä.
Hakkaa se.