Mitä mieltä: lastenhoitaja antaa päiväkodissa hoitamiltaan lapsilta joulumuistamiset ym. eteenpäin?
Voi siis olla myös lastentarhaopettaja, opettaja, harrastuksen vetäjä ym.
Kävin nimittäin kaappeja läpi. Asutaan miehen kanssa kaksiossa, ja parin kuukauden päästä syntyy lapsi. Aiotaan asua lapsen kanssa tässä samassa asunnossa lapsen ensimmäiset vuodet. Näin on varaa hoitaa itse kotona. lapsen tarvikkeille pitäisi kuitenkin saada tilaa. Tässä 12 vuodessa, jonka olen ollut töissä, niin näin paljon on seuraavia tavaroita kertynyt lahjoiksi ja jäänyt kaappeihin tilaa viemään:
102 tuikkukippoa, joista kaikki ovat tietenkin erilaisia;
18 kynttilälyhtyä, kaikki myös erilaisia;
19 erilaista mukia, joissa seitsemässä on hoitolapsen kuva;
14ostoskassia, joista viidessä lapsen tekemä piirustus;
47 kaunista kukkaruukkua, joissa on ollut kukat, ja ruukut olen säästänyt;
37 erilaista sisustustavaraa, kuten sohvatyynyjä, koreja, halpispatsaita, rasioita, pieniä liinoja;
8 erilaista halvan näköistä tarjoiluastiaa, joissa ollut itse tehtyjä leivonnaisia;
9erilaista käsipyyhettä:
4 astiapyyhettä, joissa vanhojen vuosien kalenterit
57 pienempää joulukoristetta;
5 joulukranssia.
Meillä on 4 vaatekaappia, ja nämä lahjat vievät niistä kokonaisuudessaan yhden. Lisäksi kellarikomerosta vie puolikkaan kaapin verran. eli yhteensä puolitoista vaatekaappia menee näiden tavaroiden säilyttämiseen, joita suurinta osaa emme todellakaan käytä. Laskin, että 8 tavaraa on ollut käytössä viime vuoden aikana.
Minusta on ihanaa, että perheet ovat halunneet ilahduttaa ja muistaa. Servietit, teet, suklaat ja namut on syöty. samoin käsirasvat ja aurinkovoiteet ovat tulleet ihan tarpeeseen. Töissä kun menee yhdessä - kahdessa viikossa yksi tuubi käsirasvaa. Mutta pitäisikö tuo kaikki materia säästää, kun tapanahan ei ole, että lahjoja annetaan eteenpäin.
Eli mitä mieltä, jos vien suurimman osan Pelastusarmeijan kirppikselle?
Kommentit (14)
On ok, ei varmasti ole ollut lahjanantajien tarkoitus, että lahjoista muodostuisi sinulle taakka.
Vie! Ihmettelen miksi et ole vienyt aikaisemmin? Minä hävitän joka vuosi heti ne joista en pidä ja tiedän ettei tule käytettyä.
Totta kai laitat hyötykäyttöön nuo tavarat. Eivät ne ketään hyödytä olla kaapissasi käyttämättömänä. Älä ajattele asiaa turhan tunteella ja järki- ja hyötynäkökulmasta. Jollekin noista voi olla oikeasti kovasti iloa. Anna muille mahdollisuus iloon.
Olisko fiksua ilmoittaa ennen seuraavaa kesälomaa ja joulua, että " KIITOS MUTTA EI KIITOS LAHJOJA".
Vanhempien omaa pöljyyttä se on , että työnnetään krääsää kaksin käsin.
Olet ehkä huomannut, että vanhemmat kollegat heittävät lahjoja suoraan päiväkodin tai koulun roskikseen eivätkä edes kanna niitä kotiin. Vanhemmat eivät yleensä huomaa mitään, kun ei ole mitään asiaa mennä roskiksia penkomaan, mutta paras kuitenkin laittaa ensin ne pussiin.
Pelastusarmeijan kirppikselle ei kannata viedä ainakaan niitä mukeja, joissa on lapsen kuva tai kasseja, joissa piirros. Ne voit piilottaa roskikseen.
Muista valikoit ne, joille sinulla on oikeasti käyttöä ja hävität loput.
Miksi ihmeessä olet säästänyt kaiken? 102 tuikkukippoa kaapeissa vain velvollisuudentunnosta lahjan antajia kohtaan - järjetöntä!
Terv. Opettaja joka säästää ne, jotka haluaa ja laittaa loput eteenpäin. (Kiitollinen olen kuitenkin jokaisesta lahjasta.)
Vie ihmeessä! Mun puolestani lahjoja saa myös laittaa eteen päin esim. lahjoina tai vaikka myydäkin. Eräs tuttavani antaa usein minulle joululahjana jotain minkä on itse saanut lahjaksi. Ei haittaa minua yhtään, hyvä vaan että turha menee kiertoon.
Miksi ihmeessä sä olet säästänyt tuon kaiken???
Etkö koskaan myy mitään kirpparilla? Siis ota kirpparipöytää tms.
En ikinä säästäisi tuollaisia...En kyllä toisaalta myöskään anna tuollaisia lahjoja.
Lahjoita hyvin mielin eteenpäin ne mitä et käytä, niin joku toinen voi niistä ilahtua. Älä kuitenkaan enää syö saamiasi serviettejä.
Äitini on ollut vuosikymmeniä lastenhoitajana. Saamansa suklaat on antanut meille lapsille / syöty yhdessä. Muut ruoat syöty vaikka joulupöydässä (pliis, älkää antako "lapsen ihan ite leipomia tekeleitä", se on ihan söpöä mutta hyvin epäilyttävää). Viinit on annettu eteenpäin. Kosmetiikka menee usein siskolleni. Kukat, kortit ja koriste-esineet äiti on pitänyt.
Kaikkien lahjojen kohdalla ajatus varmasti lämmittää, mutta aina ei mee ihan nappiin, ja niille on parempaa käyttöä jollakin muulla.
Minä laitan heti kiertoon kaikki asiakkaalta saamani lahjat ja osan jätän työpaikalle, jos jostakin on tarvetta. Yleensä jollekin järjestölle, jotka hoitavat ne eteenpäin. Kukat menevät vanhusten hoitokoteihin jne.
Sillä haluan pitää selvän eron työ- ja kotielämän välillä, enkä halua tuoda kotiini mitään sellaista, mikä muistuttaisi asiakkaastani tai työstäni ja näin uskon jaksavani paremmin ja kun olen työssä, teen parhaani.
mukit joissa on hoitolapsen kuva, hajotat vasaralla ja laitat roskiin, jos et tarvitse. ne pitää hajoittaa sen takia, ettei ulkopuoliset pääsisi niitä pällistelemään. muut tavarat voit laittaa vapaasti kiertoon, jos et niitä tarvitse. suurin osa tavaroista on turhaa rihkamaa, joten helpoiten niistä pääsee eroon, kun ilmaiseksi jakelee pois.
Vierailija kirjoitti:
Lahjoita hyvin mielin eteenpäin ne mitä et käytä, niin joku toinen voi niistä ilahtua. Älä kuitenkaan enää syö saamiasi serviettejä.
-> Teet näppikselle. :D
Uusiokäyttäisin töissä askartelumateriaalina noista sen, mitä pystyy (esim. kukkaruukut ja tuikkukipot) ja tarpeettomat surutta roskiin tai eteenpäin. Säästäisin ainoastaan sen, mille on oikeasti käyttöä, esim. omaa silmää miellyttävät joulukoristeet, laadukkaat tuikkukipot, tyyliin sopivimmat kauppakassit (niitä tosin ei voi koskaan olla liikaa...). Jossain vaiheessa säästin itse muutamia nätisti paketoituja lahjoja, joita sitten hyödynsin ja annoin eteenpäin mm. tuparilahjoina ja joulumuistamisina.
Työuraa noin 40 vuotta, ei kenenkään kaappi kestä sitä tavaramäärää. Eli täysin ymmärrettävää.